Yahudi Merkez Konseyi: “Şu anda gördüğümüz sertliği özledim”

keen

New member
DÜNYA: Bay Schuster, hafta sonundaki haberler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Joseph Schuster: Çok gerginim. Bütün bunlar beni çok depresyona sokuyor.

DÜNYA: İsrail hafta sonu inanılmaz bir terör yaşadı. Hamas Gazze’den İsrail’e girdi, yüzlercesini öldürdü, çocukları, kadınları ve yaşlıları kaçırdı. Almanya’nın buna tepkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ayakkabıcı: Tepkiler yerindeydi. Hamas yüzünü gösterdi. Yıllardır söylediğimiz gibi terör örgütüdür. Artık Almanya’daki tüm politikacıların bunu anladığını düşünüyorum. Ne yazık ki her zaman şunu hissetmedim: Hamas’a çok uzun süre çocuk muamelesi yapıldı. Şimdi gördüğümüz sertliği özledim.

ayrıca oku

DÜNYA: Berlin’de sokaklarda kutlamalar yapıldı ve Filistin yanlısı ağ Samidun’un destekçileri Neukölln’deki Sonnenallee’de şeker dağıttı. Duisburg’da Filistinlilerle dayanışma amacıyla bir gösteri düzenlendi ve gösterilerin devam edeceği duyuruldu. Buna nasıl bir tepki bekliyorsunuz?

Ayakkabıcı: Samidoun’un yasaklanması gerekiyor, bunun zamanı çoktan geldi. Bu eylem birdenbire ortaya çıkmadı, gerçekler uzun süredir masadaydı. Ülkemizde gösteriler haklı olarak yüksek bir önceliğe sahiptir. Ancak polisin onları yakından takip etmesi, onlara Arapça tercüman eşliğinde eşlik etmesi ve gerekiyorsa anında müdahale etmesi gerekiyor. Yahudi karşıtı nefret söyleminin sonuçları olmalı.

DÜNYA: Almanya’daki İslami dernekler Hamas terörüne tereddütle tepki gösterdi. Nasıl olur?

Ayakkabıcı: Müslüman derneklerinin tepkileri ise tamamen yetersizdir. Örneğin Müslümanların Merkez Konseyi’nde Müslüman Kardeşler’e yakın cami toplulukları da yer alıyor. Bu yüzden tereddüt beni şaşırtmadı; bu müşteriye hizmet etmek zorundalar.

ayrıca oku

Eren Güvercin, gazeteci, İslam uzmanı ve “Elhamra Cemiyeti” kurucu üyesi

İslami dernekler eleştiriliyor

ayrıca oku

resim00001

Filistin yanlısı miting

DÜNYA: Federal hükümetin derneklerle işbirliği de dahil olmak üzere bundan ne gibi sonuçlar doğacak?

Ayakkabıcı: Derneklerin İsrail nefreti ve Yahudi karşıtlığıyla ilişkilerini netleştirmeleri gerekiyor. Bu çok gecikmiş bir şey. Hamas’la bağlantısı olan örgütler artık anlaşılamaz.

DÜNYA: Almanya, Filistin topraklarındaki en büyük bağışçılardan biri ve şimdilik ödemeleri durduruyor. Gelecekte bu nasıl görünmeli?

Ayakkabıcı: Ödemelerin şimdilik dondurulduğu doğrudur. Federal hükümetin artık olayları perspektife oturtması, resmi bulandırıyor. Gelecekteki olası ödemeler için fonların nereye gittiğinin sağlanması ve kontrol edilebilir olması gerekiyor. Bu aynı zamanda hükümet dışı ödemeler için de geçerlidir.

Bu ödemelerin önemli bir kısmının bu amaçla kullanılmadığını açıkça belirtmeliyiz. Artık Hamas’ın ve onun terörist saldırılarının da bizim vergilerimizle finanse edildiğini görüyoruz. Bu olmamalı.

“Alman parası İsrail’in terörist olarak sınıflandırdığı örgütlere akıyor”

Hamas’ın İsrail’e yönelik büyük saldırısının sonuçları olacağı söyleniyor. Filistinlilere yönelik yardım projeleri, militan grupların olası suistimallerini araştırmak amacıyla durduruluyor. Siyasi muhabir Frederik Schindler, “Fonların incelenmesi çok geç yapılıyor” diyor ve nedenini açıklıyor.

Kaynak: WELT/ Frederik Schindler

DÜNYA: Dışişleri Bakanlığı, Alman parasının Hamas’a ve diğer teröristlere gitmediğini vurguluyor.

Ayakkabıcı: Bunun saflık olduğunu düşünüyorum.

DÜNYA: Hafta sonundaki bir diğer haber ise AfD’nin Hessen ve Bavyera’daki eyalet seçimlerindeki başarısıydı. Orada ikinci ve üçüncü en güçlü güç oldular. Bunu nasıl açıklıyorsunuz?

Ayakkabıcı: Seçim sonuçları şok edici. Eğer bu kadar çok oy, kesinlikle aşırı sağcı olarak değerlendirilebilecek bir partiye gidiyorsa, bu, demokratik partiler açısından büyük bir hayal kırıklığının göstergesidir. AfD seçmenleri için bu bir tür protestoydu. Ayrıca inançla partiye oy verenlerin oylarının da arttığı görülüyor. Bu endişe verici.

DÜNYA: Şöyle diyorlar: Anayasayı Koruma Dairesi partinin bazı kesimlerini aşırı sağcı olarak görüyor. Peki neden hala oylarda bu artış var?

Ayakkabıcı: Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ve buna bağlı olarak enerji maliyetlerinde ve enflasyonda yaşanan artış büyük bir belirsizlik yarattı. Ayrıca trafik ışıkları koalisyonunun ısıtma konsepti de yeterince iyi düşünülmemiş. Ev sahibi olan herkes büyük bir sorunla karşı karşıya kalacaktı. Kiracılar da bunu hissederdi. Bütün bunlar büyük bir memnuniyetsizliğe yol açıyor. Ve sonra ne yazık ki federal hükümet ile muhalefet arasında yapıcılıkla karakterize olmayan klasik bir oyun yaşıyoruz. İnsanlar birbirlerine karşı çalışıyorlar.

ayrıca oku

Brandenburg'un Dahme-Spreewald bölgesinde Lübben

Dahme-Spreewald’da bölge seçimi

DÜNYA: Nasıl olur?

Ayakkabıcı: Kamuoyu tartışması iktidar ile muhalefet arasındaki eski reflekstir. Herkesin bir işi olduğunu anlayabiliyorum ama bu durumda demokratik partilerden demokrasi ruhuna uygun gerçek bir işbirliği bekliyorum. Bunun bir “Almanya Paktı” ile kamuoyu önünde gerçekleşmesi gerekmiyor ama olması gerekiyor.

DÜNYA: Son zamanlarda, gelecek yıl doğu Almanya eyaletlerinde yapılacak eyalet seçimlerinde olası seçim başarılarının nasıl ele alınacağı konusunda bir tartışma yaşandı. Bu tartışmayı nasıl algılıyorsunuz?

Ayakkabıcı: Thüringen, Saksonya ve Brandenburg’a ilişkin tahminler beni çok endişelendiriyor. Yahudi karşıtı ve ırkçı bir partiye verilen oyların üçte biri şok edici. Siyasetin buna karşı bir şeyler yapması gerekiyor; bu tüm tarafları etkiliyor.

ayrıca oku

AfD federal başkanları Tino Chrupalla ve Alice Weidel

DÜNYA: CDU yakın zamanda AfD ile belirsiz bir ilişkiye sahip olmakla suçlanıyordu. Bunu nasıl görüyorsun?

Ayakkabıcı: CDU resmi olarak buna sahip değil. Ancak bölgesel düzeyde bu ayrımın, bu güvenlik duvarının olması gerektiği kadar güvenli olmadığı hissine kapılıyorum. Bazı açıklamaların böyle bir durumun kontrol altına alınmasına kesinlikle faydası olmadı.

DÜNYA: Güvenlik yetkililerinin AfD’ye karşı daha sert önlemler almasına ihtiyaç duyuyor musunuz?

Ayakkabıcı: Federal Anayasayı Koruma Dairesi’nin AfD’yi izlemesinin kesinlikle gerekli olduğunu düşünüyorum. Yasaklama başvurusunu haklı çıkaracak yeterli delil varsa bu yola başvurulmalıdır. Bunun için çıta bilinçli olarak çok yükseğe konuldu. Böyle bir prosedür başarısız olmamalıdır.

ayrıca oku

Seçilme yaşının düşürülmesi için gösteri

DÜNYA: Bavyera seçim kampanyası sırasında Hubert Aiwanger’in öğrenciyken cebinde taşıdığı Yahudi karşıtı bir broşür tartışıldı. Özgür Seçmenleri iyi bir sonuç elde etti; Aiwanger ilk kez doğrudan vekillik kazandı. Bunu nasıl görüyorsunuz?

Ayakkabıcı: Broşürü çevreleyen olay, broşürün kendisi olmasa da, Aiwanger üzerinde olumlu bir etki yapmış gibi görünüyor.Benim eleştirim Yahudi karşıtı broşüre değil, Aiwanger’in onu ele alış biçimine yönelik. Konuyla ilgili sorulara verdiği yanıtlar zayıftı. Aiwanger’in fail-kurbanın tersine çevrilmesi muhtemelen Özgür Seçmenlere son birkaç metrede birkaç yüzde puanı kazandırdı.

Partinin kendisi benim için sorun teşkil etmese bile seçmenlerin bu işe bu kadar kapılması rahatsız edici. Aiwanger, kendi bölgesinde bunun için bir kahraman olarak kutlanıyor, ben de doğrudan görevlendirmeyi bu şekilde açıklıyorum.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.