Xabi Alonso: Bayern mi, Real mi, Liverpool mu? Değişimden yana olan ve ona karşı olan nedir?

keen

New member
Dİspanyol futbol antrenörü Xabi Alonso da Bundesliga kulübü Bayer Leverkusen'de yaptığı çalışmalarla vatandaşı Pep Guardiola'yı etkiledi. Manchester City antrenörü, Luton Town ile oynanacak kupa maçı öncesi basın toplantısında Alonso'yu oldukça övdü. Alonso ve lig lideri Leverkusen hakkında soru sorulduğunda Guardiola, “Dürüst olmak gerekirse, vay be!” dedi. “Modern futbolda tüm müsabakalarda yenilmeyen tek takım onlar ve Bayern Münih ile mücadele ediyorlar.”

23 maçın ardından Bayer, Bundesliga'da son şampiyon Bayern Münih'in sekiz puan önünde lider durumda bulunuyor. Guardiola, “Şu anda en güçlü sezonlarını yaşıyorlar” dedi. “Artık Bundesliga'yı kazanamayacakları bir konumdalar, ancak herkes bunun zaten bittiğini düşündüğü için kaybedebilirler. Bu artık en zor şey. Bitmeden bitmez.”

Guardiola, 2014-2016 yılları arasında Alonso'nun Bayern Münih'teki teknik direktörüydü. Geçen sezon Manchester City ile Şampiyonlar Ligi, Premier Lig ve FA Kupası'nı kazanan 53 yaşındaki oyuncu, “Ona koçluk yaptığım için inanılmaz derecede şanslıydım” dedi. “Çok akıllı bir oyuncu. İnanılmaz üst düzey bir oyuncuydu, aksi takdirde Liverpool, Madrid ve Bayern Münih'te oynamazdı.” 42 yaşındaki Alonso iyi kararlar verdi. “Ve onun adına gerçekten çok mutluyum.”

ayrıca oku

Alonso'nun sezon sonunda Leverkusen'de kalıp kalmayacağı belirsiz. İspanyol oyuncu şu anda dünya futbolunun en çok aranan antrenörlerinden biri. Dört uzman, Alonso'nun bu editör ekibi için sunduğu seçenekleri analiz etti:

ayrıca oku

Lothar Matthäus (62) bir Gökyüzü uzmanıdır. Bayern'de 410 maç oynadı ve kulüpte yedi kez şampiyon oldu: “Eğer FC Bayern, Xabi Alonso'yla ilgilenmeseydi bir sonraki hatayı yapacaktı. Saygıdeğer Jürgen Klopp'un halefi olmak için Münih'teki görev onun için Liverpool'daki görevinden daha ödüllendirici olacaktır.

Ancak şu anda Alonso'nun Bayern veya Liverpool'u düşünmesi için ciddi bir neden göremiyorum çünkü o, Leverkusen'de emin ellerde. Takım kendi futbolunu oynuyor, kimse onunla konuşmuyor, orada bir şeyler geliştirebilir. Bu takımla Şampiyonlar Ligi'nde oynamanın çekiciliği çok büyük olabilir. Kulüp bir birimdir.

FC Bayern Münih - RB Leipzig - Bundesliga

Matthäus, Bayern'in taktik açıdan Alonso'yu görmezden gelmesi gerektiğinin altını çiziyor

Kaynak: Getty Images/Matthias Hangst

Alonso'nun futbolunun eğlence değeri son derece yüksek; bu yüzden FC Bayern onu ilk aday olarak görmeli. Ancak kulübün tek bir inançtan uzaklaşması gerekecek: Uli Hoeneß, van Gaal'dan bu yana FC Bayern'in her zaman 4-2-3-1 sistemiyle oynamak zorunda olduğunu söyledi. Alonso'nun yönetimindeki sorumlular arkadaki dörtlüden uzaklaşmak zorunda kalacak çünkü kendisi arkadaki üçe güveniyor. Ancak Uli Hoeneß bile buna göz yumardı.

Burada Twitter'dan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Ancak Bayern sadece ona güvenmemeli: Bana göre Sebastian Hoeneß, Xabi Alonso'dan sonra teknik direktörlük pozisyonu için 2 numaralı aday. Bundesliga'yı tanıyor ve yalnızca soyadına dayanarak çok fazla destek alıyor. Başka bir aday göremiyorum. Zinédine Zidane Almanca bilmiyor ve hiç Bundesliga'da oynamadı.”

Michael Ballack (47), Alman milli takımının eski kaptanı DAZN'de uzman olarak çalışıyor ve Bayer Leverkusen için 155 rekabetçi maç oynadı: “Xabi Alonso, Leverkusen'de harika bir iş çıkarıyor ve bunu olağanüstü bir şekilde yorumluyor, bu yüzden haklı olarak piyasanın en çok aranan antrenörlerinden biri. Bayer'de fikirlerini mükemmel bir şekilde geliştirebileceği üst düzey bir ekip buldu. Ayrıca takıma ihtiyaç duydukları kazanma zihniyetini de vermeyi başardı. Leverkusen, FC Bayern'in sekiz puan önünde, DFB Kupası'nda yarı finalde ve Avrupa Ligi'nde de iyi bir performans sergiliyor. Yıllardır yeniden şampiyonluk kazanma şansı çok yüksek.

Michael Ballack

Michael Ballack, DAZN'de uzman olarak çalışıyor. Alonso'ya kendini kaptırmamasını tavsiye etti

Kaynak: dpa/Tom Weller

Xabi Alonso'ya tavsiye vermenize gerek yok; kendisi her şeyi deneyimlemiş ve en iyi antrenörlerin yönetimi altında üst düzey bir oyuncu olarak çalışmış bir oyuncu. Ancak eğer bir yerde iyi çalışıyorsanız ve gerçekten mutluysanız projeye devam etmenin ve sizin durumunuzda Leverkusen'de kalmanın mantıklı olduğunu düşünüyorum. Özellikle 2026'ya kadar sözleşmesi olduğu için. Leverkusen özellikle genç bir antrenör için ideal koşullar sunuyor. Kulüpte ve çevrede sakinlik var ve sporda bir düşüş varsa herkes arkanızda. Üst düzey kulüplerde durum farklı. Xabi Alonso bunu takdir ediyor. Bu yüzden Leverkusen'i seçti çünkü kesinlikle başka seçenekleri vardı. Kişisel geleceği söz konusu olduğunda bu konuda rahat olmalı.”

Bernd Schuster (64), Real formasıyla profesyonel olarak 84, teknik direktör olarak ise 75 maça çıktı: “Xabi'nin durumu bana birkaç yıl önce yaşadığım benzer bir durumu hatırlattı. O zamanlar takımım Getafe'yi Avrupa Kupası'na taşıdım ve ardından Real Madrid'e gittim. Daha sonra kendi kendime Avrupa Kupası'nda daha küçük bir kulüp olarak Getafe'de oynamayı çok isterdim diye düşündüm. Bu, bu kulübün tarihinde ilk kez Avrupa'ya gelişiydi ve bu nedenle harika bir hikaye olurdu. Yani buna karar vermek zor.

ayrıca oku

Bir zamanlar DFB için umut ışığı olan oyuncu, bugün önemsizliğe gömüldü: Julian Draxler

Xabi'yi verdiği her kararda anlardım. Ancak kesin olarak söyleyebileceğim şey şu ki bazen her şeyi çok çabuk istememeye dikkat etmelisiniz. Genç bir antrenör olarak hâlâ öğrenecek çok şeyiniz var. Ve eğer Xabi gibi, onun güçlü bir şekilde bir araya getirdiği ve geliştirdiği kendi ekibiniz zaten varsa, bu ekiple bir adım daha ileri gitmek de gerçekten ilginç bir görev.”

Dietmar Hamann (50), 1999'dan 2006'ya kadar Liverpool FC'de forma giydi: “Eğer Xabi Alonso Bayer Leverkusen'de kalmıyorsa ona Liverpool FC'ye gitmesini tavsiye ederim. Bu görevi üstleneceğine kesinlikle güveniyorum. FC Bayern'e gideceğini de düşünmüyorum. Klopp döneminden sonra Liverpool'da doldurulması gereken büyük pozisyonlar var ancak Alonso artık hayatında bir kez karşılaşabileceği bir fırsatı değerlendirebilir.

Dietmar Hamann

Dietmar Hamann, Alonso'nun Liverpool'a gitmesini önerdi

Kaynak: dpa/Sven Hoppe

Ve kimsenin onun kadar iyi çalışma koşullarına sahip olduğunu düşünmüyorum: Liverpool'daki taraftarlar ona tapıyor. Oyuncu olarak ayrıldığında teknik direktör Rafael Benítez ile sorunlar yaşadı. Ama bu uzun zaman önce çözüldü. Liverpool açısından bakıldığında görevi Klopp'tan devralırsa çok mutlu olurum.”

Metin Spor Yeterlilik Merkezi (WELT, SPORT BILD, BILD) için yazılmış ve ilk olarak SPORT BILD'de yayınlanmıştır.