Wahl-O-Mat Bavyera 2023: Hangi parti bana en uygun?

keen

New member
Almanya Eyalet seçimi 2023

Wahl-O-Mat – Bavyera’daki hangi parti bana en uygun?

Şu an: 11:16| Okuma süresi: 2 dakika

WELT podcast’lerimizi buradan dinleyebilirsiniz

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Bavyera 8 Ekim’de yeni parlamentoyu seçecek. Eyalet seçimlerine 15 parti katılıyor; hangisine güveniyorsunuz? Kararsız olanlar Wahl-O-Mat’ta rehberlik bulabilirler.

DBavyera’da eyalet seçimleri yapılacak 8.. Ekim 2023 yerine. Oylama, önümüzdeki beş yıllık yasama döneminde yüzölçümü bakımından en büyük federal eyaleti kimin yöneteceğine karar verecek. Toplam 9,4 milyon seçmen sandıkta oy kullanmaya çağrılıyor. Bu yıl seçime 19 parti katılıyor.

CSU, bazen koalisyon ortağıyla bazen de koalisyon ortağı olmadan Bavyera’da neredeyse her zaman iktidar partisiydi. Aslına bakılırsa, 1946’dan bu yana Başbakan, bir istisna dışında her zaman bir Hıristiyan Sosyalist olmuştur: 1954’ten 1957’ye kadar SPD’den Wilhelm Hoegner eyalet hükümetine başkanlık etmiştir. Markus Söder yönetimindeki CSU’nun 2018 eyalet seçimlerinde salt çoğunluğunu kaybetmesinden bu yana Bavyera’yı Hıristiyan Sosyalistler ve Özgür Seçmenlerden oluşan bir koalisyon yönetiyor. Son zamanlarda Özgür Seçmenler Hubert Aiwanger broşür olayından yararlanmayı başardılar.

Wahl-O-Mat Bavyera: Hangi parti benim için uygun?

Bavyera’daki her seçimde olduğu gibi, Federal Sivil Eğitim Ajansı seçime katılan partileri araştırdı ve 38 konu hakkındaki planlarını ve tutumlarını derledi.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

BPB Wahl-O-Mat nasıl yaratıldı?

Bavyera’da bu yılki seçimlere yönelik Wahl-O-Mat, Federal Yurttaşlık Eğitimi Ajansı tarafından geliştirildi. Genç ve ilk kez seçmenlerle işbirliği yapılarak Bavyera’daki eyalet siyasetinin temel sorunlarına ilişkin 38 tezi içeren bir anket geliştirildi. Daha sonra seçime giren partilerden tek tek tezler üzerinde tavır almaları istendi.

Wahl-O-Mat kullanıcıları her bir tez için “katılıyorum”, “katılmıyorum” veya “nötr” seçeneğine tıklayabilir. Sonunda kullanıcılar ilgilendikleri tarafları veya tüm tarafları aynı anda değerlendirme için seçebilirler. 38 Wahl-O-Mat tezine tekrar cevap vermenize gerek kalmadan parti seçimini dilediğiniz sıklıkta değiştirebilirsiniz.

Wahl-O-Mat daha sonra hangi partinin seçmene en yakın olduğunu hesaplıyor ve her teori için partilerin bireysel konumlarını gösteriyor.

Wahl-O-Mat sonucu ne anlama geliyor?

Wahl-O-Mat’ın sonucu somut bir oylama tavsiyesi değildir; yalnızca içerik açısından hangi taraflarla en fazla anlaşmaya vardığınızı ve hangi taraflarla en az anlaşmaya sahip olduğunuzu gösterir.

Sonuçlar sayfasında tarafların tezler hakkında ne söylediğini de görebilirsiniz. Wahl-O-Mat’ın bu işlevi aynı zamanda seçim programlarına daha aşina olmanıza ve böylece eyalet seçimleri için karar vermenize de yardımcı olur.

Bir bakışta 2018’deki son eyalet seçimlerinin sonuçları

CSU: yüzde 37,2

Özgür seçmenler: yüzde 11,6

Yeşiller: Yüzde 17,6

SPD: yüzde 9,7

FDP: yüzde 5,1

AfD: yüzde 10,2

Sol: yüzde 3,2

Diğer: Yüzde 5,4

WELT, Federal Yurttaşlık Eğitimi Ajansı/bpb’nin Wahl-O-Mats’ının medya ortağıdır.