Türkiye: Erdoğan siyasetten çekildiğini duyurdu

keen

New member
DTürkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimleri son seçimleri olarak nitelendirerek ilk kez saltanatının yakında sona ereceğini tartıştı. Türkiye'yi 20 yıl boyunca önce başbakan, 2014'ten bu yana cumhurbaşkanı olarak yöneten Erdoğan, “Yasanın bana verdiği yetkiyle bu seçimler benim son seçimim olacak” dedi. Mevcut görev süresi 2028'de sona eriyor.

“Durmadan çalışıyorum. Hiç nefes almadan koşuyoruz çünkü benim için bu bir final” dedi Erdoğan, yerel seçimlerden yaklaşık üç hafta önce Türkiye Gençlik Vakfı'nın (TÜGVA) toplantısında konuştu.

ayrıca oku

70 yaşındaki devlet başkanı, muhafazakar Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) görevden ayrıldıktan sonra bile iktidarda kalacağına olan güvenini dile getirdi. Yerel seçim sonuçları, “Benden sonra gelen kardeşlerim için bir nimet olacaktır. Bir güven aktarımı olacak” diye vurguladı Erdoğan.

Erdoğan'ın AKP'si için en büyük zorluk muhtemelen Erdoğan'ın 1990'larda belediye başkanı olduğu İstanbul metropolünün yeniden ele geçirilmesi olacak. 2019 yerel seçimlerinde muhalefete girdi.