Tour de France: 3399,5 km – bisiklet sürmenin en ateşli düellosu için mükemmel

keen

New member
HArter dövüşü, adam adama: eğimli izleyici bisikletten çok boks, güreş veya judo düşünür. Ancak önümüzdeki Cumartesi günü Bilbao’da (İspanya) başlayıp 23 Temmuz’da Paris’te sona erecek olan 110. Tour de France’da tam olarak bu gerçekleşecek. En azından sahneye dahil olan herkesin varsaydığı şey bu.

26 yaşındaki Jonas Vingegaard, 24 yaşındaki Tadej Pogacar’a karşı – bu düello. Grischa Niermann, WELT am SONNTAG ile yaptığı bir röportajda, “İkisinden hiçbirinin genel galibiyeti kazanamaması çok talihsiz olmalı” diyor.

47 yaşındaki Hannoverli oyuncu, Vingegaard’ın Jumbo-Visma takımının sportif direktörü. Geçen yıl, o zamanlar şaşırtıcı olan kazanma taktiklerini geliştirdi, bu sefer Danimarkalı için bir başarı mantıklı sonuç olacaktı, özellikle de Pogacar, Slovenyalının bahar klasiği Liège-Bastogne-Liège’de yaşadığı bir skafoid kırığının sonuçlarından hala muzdarip olduğu için. . O zamandan beri herhangi bir yarışta yarışmadı.

Yani dağlardaki gergin düellolardan çok tek kişilik bir gösteri mi? “Üçüncü bir taraf, ancak hafife alınan bir ayrılıkçı gruptaysa müdahale edebilir. 38 yaşındaki eski profesyonel bisikletçi Tony Martin, “Koşullar aynıysa, klasik bir düello var” diyor.

Van Aert birkaç kilo fazla ağır

Ayrıca kariyerinin son birkaç yılında Jumbo-Visma için yarıştı, takımı çok iyi tanıyor ve Hollandalıların bu yıl yine startta muhtemelen en güçlü takıma sahip olduğunu biliyor. Çünkü bir de muhtemelen mükemmel bir profesyonel bisikletçi olan 28 yaşındaki Wout van Aert var. Sprintler, zaman denemeleri, dağlar – her şeyi yapabilir. Ancak genel sınıflandırma için birkaç kilo fazla ağır. Niermann, “Turu kazanmak isteseydi yıllarca kendini cezalandırması gerekirdi” diyor. “Değmez. Onun için kazanılacak daha birçok güzel, büyük yarış var.”

Instagram’dan içerik bulacağınız yer burasıdır

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

Böylece profil, Vingegaard ve Pogacar’a göre uyarlanmıştır. At kategorisinde en yüksek reytinge sahip altı dağ, sekiz dağ etabı bu yıl gündemde. Yeni olan şey ise, Vingegaard’ın asil yardımcısı Primoz Roglic olmadan yapmak zorunda olmasıdır. Giro d’Italia’yı yeni kazanan 33 yaşındaki Sloven sporcunun bir molaya ihtiyacı var ve İspanya Turu Vuelta için yeniden inşa edilmeye hazırlanıyor. “Jonas mutlak kaptan,” diye açıklıyor Niermann.

Profil zorlu ve çeşitlidir. 1992’de San Sebastian’dan sonra ülkede ikinci ülke olan İspanya’da başlayan rota, 21 etapta 3.399,5 kilometreyi kapsıyor ve Fransa’nın başkentine ulaşıyor.

Kaynak: dpa/dpa-infographic GmbH

14 kez Tur etabını kazanan 35 yaşındaki Marcel Kittel, haleflerinin şanslarını “Üç, bir, iki” şeklinde açıklıyor. Birinci haftada üç düz etap, ikinci haftada bir ve üçüncü haftada iki – bazıları çok inişli çıkışlı bir profile sahiptir. Şu anda bir TV uzmanı olarak çalışan Kittel, “Biz klasik kısa mesafe koşucuları için orada pek bir şey yok” diyor. “Tur değişti. Etaplar, Jasper Philipsen gibi dağları da iyi aşabilen sprinter tiplerine göre daha uygun hale getirildi.”

ayrıca oku

Ayrıca 110. turda sadece mini bir zaman denemesi var, kariyerini henüz iki yıl önce bitiren eski profesyonel bisikletçi Tony Martin, “Oraya gelmezdim bile” diye gülüyor.

2304 metrede Col de la Loze, 17. etapta turun çatısı oluyor. Zirveye yüzde 24 eğim, son altı kilometrede ortalama yüzde on, bundan herkes memnun değil.

Fransa Turu - 17. Etap (22.06.2023)

Kaynak: dpa/dpa-infographic GmbH

35 yıl sonra ilk kez 1415 metre yüksekliğindeki Puy de Dome geri döndü. Massif Central’daki bu dağın özelliği: Son dört kilometrede 500 metrelik bir yükseklik farkını aşmanız gerekiyor. Yükseliş, Unesco Dünya Mirası Listesi’ndeki Auvergne’deki volkanın yamaçlarında gerçekleşir. Zirveye giden yol sadece üç metre genişliğinde olduğundan son 4000 metrede seyirci alınmıyor.

“Bu çok zor bir parkur. Zaten ilk iki aşamada hiç vakit kaybetmemelisiniz. Ancak birçok zorlu dağ tırmanışı ve kısa süreli deneme bana uygun olmalı,” diyor büyük Alman tur umudu Emanuel Buchmann. 2019’da dördüncü olan 30 yaşındaki Ravensburger, bu kez en başından itibaren genel sıralamaya güvenmemeli, 27 yaşındaki Avustralyalı kaptanı Jai Hindley’i desteklemeli. “Emanuel, Hindley’nin asil yardımcısı. Dauphiné Tour’da çok iyi bir iş çıkardı. Alp etaplarını da sürdüğümüz Tigne’deki irtifa eğitim kampında beş hafta geçirdi. Bora-hansgrohe’den takım menajeri 49 yaşındaki Ralph Denk, hastalık ve sakatlıklardan sonra eski formuna geri dönerse onun adına çok mutlu olurum” dedi.

Tour of France’a yalnızca beş Almanın katılması bekleniyor – 1989’dan bu yana olduğundan daha az. Buchmann’a ek olarak, takım arkadaşı 29 yaşındaki Nils Politt, Georg Zimmermann (25, Intermarché-Circus-Wanty) ve dokuzuncu kez orada bulunan kıdemli John Degenkolb (34, DSM) katılımcı olarak onaylandı. Bir yıl önce on gün dağ forması giyen Simon Geschke (37, Cofidis) de orada olmalıydı.

Kämna, Tour de France’a katılmadı

Şu anda en önde gelen Alman eksik: Lennard Kämna. Yine Bora-hansgrohe’de çalışan Bremenli 26 yaşındaki oyuncunun kemiklerinde Giro var ve bu nedenle takımın turu için bir seçenek değildi. Artık hiçbir yarışa ilgi gösterilmediği için Alman bisikletçiliği için acı bir kayıp.

Buchmann da bunu böyle görüyor. “Tur, Giro’dan daha büyük bir yarış. Tura katılma isteğimi dile getirdim ve işe yarayacağı için mutluyum. Üç yıllık düşüşler ve şanssızlık sizi kemiriyor ama ben bisiklet sürmeyi hâlâ seviyorum” diyor WELT AM SONNTAG’da. Sadece bir yardımcı olarak olsa bile. Ama kim bilir, bazıları beklenmedik bir şekilde kendilerini kaptan rolünde buldu.

1996’nın Danimarka galibi Bjarne Riis’e hizmet etmek zorunda kalan Jan Ullrich gibi, bir yıl sonra oradan ayrıldı ve bugüne kadarki tek Alman tur zaferini mükemmel yaptı. Buchmann o kadar uzağa gitmek istemiyor ama şöyle diyor: “Tur’da tekrar en önde gitmek için motive oldum.” Bunun için antrenör bile değiştirdi. Paolo Artuso, Dan Lorang’ın yerini aldı. Buchmann, “Altı yıl sonra bir değişikliğin zarar vereceğini düşünmüyorum” diyor.

ayrıca oku

Kırsal kesimde yolda bisikletçi

Ancak genel olarak, 2023 pelotonundaki Alman konvoyunun küçük olacağı endişe verici bir sinyal. Niermann, “Alman bisikletçiliği için bir utanç” diyor. “Almanlar için işler zayıflıyor. Eksik olan bir kısa mesafe koşucusu” diyor Kittel. Ve Martin yargılıyor: “Almanya tur için yeterince iyi değil. Üst düzey yetenek eksikliği var.”

Güvenlik sorunu da her yıl bir tartışma konusudur. Geçen hafta Tour de Suisse’de bir kaza geçiren İsviçreli Gino Mäder’in 26 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından durum yeniden kötüleşti. Her zaman bir güvenlik savunucusu olan Martin, “Pek çok insan bana gelip ‘Bırakmana sevindim’ dedi. Daha fazla sorumluluğunuz var. Bir baba olarak artık son riski almıyordum. Bir spor için hayatımı riske atmanın anlamını görmedim. O kadar uzağa gitmeye değmez.”

ayrıca oku

Olympia '76: Gregor Braun altın madalya kazandı

Burası, üçüncü taraf içeriğini bulacağınız yerdir

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.