Super Bowl: Kansas City'deki silahlı saldırının tetikleyicisi biliniyor

keen

New member
Spor Dalları Final karşılaşması

Kansas City'deki silahlı saldırının nedeni artık belli oldu

Şu an: 19:31| Okuma süresi: 3 dakika

Super Bowl zafer geçit töreninde ateş açıldı; bir kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı

Bu yılın Super Bowl kazananları için Kansas City'de düzenlenen geçit töreni kurşun yağmuruyla sona erdi: en az bir kişi vuruldu ve 20'den fazla kişi de yaralandı. Olayın doğrudan Chiefs'in zafer kutlamasıyla ilgili olup olmadığı belirsizliğini koruyor.

Kansas City Chiefs'in Super Bowl zaferi için düzenlenen büyük geçit töreni sırasında yaşanan silahlı saldırıdan bir gün sonra, müfettişler suçla ilgili yeni bilgilere sahip oldu. Bir kişi öldü, 21 kişi de yaralandı.

eKansas City Chiefs'in Super Bowl zaferi için yüz binlerce taraftarın katılımıyla büyük bir kutlama yapılması gerekiyordu, ancak sonuçta sadece umutsuzluk ve üzüntü vardı: Çarşamba günü Kansas City'de yaşanan silahlı saldırının ardından yaşanan şok. kişi öldü ve 20'den fazla kişi de yaralandı.

Faillerin nedenleri başlangıçta belirsiz kaldı, ancak şimdi yeni bulgular var: Saldırının, “birkaç kişi arasında artan kişisel kavgadan” kaynaklandığı söyleniyor. Kansas City, Missouri Polis Şefi Stacey Graves Perşembe günü yaptığı açıklamada, saldırının “terörizmle” ya da ülke içindeki “şiddet içeren aşırıcılıkla” ilgili olmadığını söyledi. Tutuklanan 3 şüpheliden 2'si genç.

ayrıca oku

Yerel radyo istasyonu KKFI, çevrimiçi ağ Facebook'ta, DJ Lisa Lopez'in silahlı saldırıda öldürüldüğünü duyurdu. “Bu anlamsız hareket, harika bir insanı ailesinden ve şehrinden aldı.” Children's Mercy Hastanesi'ne göre, yaralılar arasında yaşları 6 ile 15 arasında değişen en az 11 çocuk var.

“Havai fişek olduğunu sanıyordum”

Kansas City'deki geçit töreni için yüz binlerce kişi bir araya geldi ve takım, taraftarların katılımıyla çift katlı otobüslerde üç kilometrelik kutlama yürüyüşünü tamamladı. Alışılmadık derecede sıcak havalarda, neredeyse tamamı kırmızı kulüp renklerine bürünen taraftarlar, kırmızı ve altın rengi konfeti denizinde oyuncularını tezahürat etti. Takım Pazar günü Las Vegas'ta San Francisco 49ers'a karşı Super Bowl'u kazandı.

ayrıca oku

Super Bowl 2024: San Francisco'lu defans oyuncusu Dre Greenlaw, ikinci çeyreğin bitimine 9:26 dakika kala sahaya çıkmak istedi ancak fazla uzaklaşamadı

Kalabalığın ortasında aniden silah sesleri duyulması, taraftarlar arasında paniğe neden oldu. Tanık John O'Connor, The Kansas City Star'a “Bunun havai fişek olduğunu sanıyordum” dedi. “Kısa bir süre içinde 15 ile 20 arasında silah sesi” duydu. Kurbanlar, kurtarma görevlileri tarafından sedyelerle götürülmeden önce yerde yatarken tedavi edildi.

ayrıca oku

Geçit törenine üç kızıyla birlikte katılan Paul Contreras, CNN'e polis gelmeden silahlı adamlardan birini etkisiz hale getirdiğini söyledi. “Ona doğru açıda durdum ve onu arkadan yere düşürdüm” dedi. “Onu yere düşürdüm ve tüm ağırlığımla onu ittim. Sonra başka bir iyi Samiriyeli gelip bana yardım ediyor.”

Kansas City Chiefs, “bu anlamsız şiddet eyleminden derin üzüntü duyduklarını” söyledi. Böylece tüm ekip, personel ve yakınları güvendeydi. Yıldız oyuncu Travis Kelce, “trajediden dolayı kalbinin kırıldığını” söyledi. Çevrimiçi X hizmetinde şunları yazdı: “Bugün bizimle kutlamaya gelen ve şu anda etkilenen herkesle kalbimi paylaşıyorum.”

Daha sıkı silah yasaları talep edin

Kansas Şehri polis şefi, “Bugün olanlardan dolayı kızgınım” dedi. “Bu kutlamaya gelen insanlar güvenli bir ortam beklemelidir.” Belediye Başkanı Quinton Lucas, zafer kutlamasının “birçok insanın sabırsızlıkla beklediği bir gün” olduğunu söyledi. Hayatlarının geri kalanında hatırlayacakları bir şey. Silahlı şiddet tehdidini de hatırlamak zorunda olmamalılar.”

ayrıca oku

Houston, Teksas'taki Lakewood Kilisesi: Saldırganın ateş açtığı yer burası

Lucas, ABD'de her büyük olayda “vurulma” korkusunun söz konusu olmaması gerektiğini söyledi. ABD Başkanı Biden bir kez daha silah yasalarının daha katı hale getirilmesi çağrısında bulundu. Kansas City'deki olay “bizi harekete geçirmeli, şok etmeli, utanç verici bir şekilde eyleme geçirmeli.” ABD vatandaşlarına, ABD silah yasalarının nihayet sıkılaştırılması için “Kongre'de seslerini duyurmaları” çağrısında bulundu.

Silahlı şiddet, silahların insanlardan daha fazla olduğu Amerika Birleşik Devletleri'nde günlük bir sorundur. Anketlere göre ABD vatandaşlarının çoğunluğu silah yasalarının daha katı hale getirilmesinden yana, ancak güçlü silah lobisi nedeniyle bunlar başarısız oluyor. Kongrede özellikle muhalif Cumhuriyetçiler buna karşı çıkıyor.