Steffen Baumgart: “Yalnızca yumuşak ve yüzeysel. Bir çocuğun kaybetmesi kötü bir şey değil.”

keen

New member
Spor Dalları Stephen Baumgart

“Yalnızca yumuşak ve sığ. Bir çocuğun kaybetmesi kötü bir şey değil.”

10:06 itibariyle| Okuma süresi: 2 dakika

Baumgart, bir çocuğun yenilgiyle başa çıkmayı öğrenmesi gerektiğine inanıyor.  1. FC Köln taraftarları onun ne demek istediğini onlarca yıldır biliyor

Baumgart, bir çocuğun yenilgiyle başa çıkmayı öğrenmesi gerektiğine inanıyor. 1. FC Köln taraftarları onun ne demek istediğini onlarca yıldır biliyor

Kaynak: dpa/Bernd Thissen

Artık şampiyonluk turu yok, daha az performans baskısı var; Alman genç futbolundaki reformlar çok fazla eleştiriye neden oluyor. Steffen Baumgart da tüm bunların ters etki yarattığını düşünüyor. Köln’ün teknik direktörü belli oldu.

DAlman genç futbolunda planlanan reform uzmanlar tarafından eleştirilmeye devam ediyor. Eski milli oyuncular Thomas Helmer ve Dietmar Hamann’ın ardından Bundesliga teknik direktörü Steffen Baumgart ve Avusturya milli antrenörü Ralf Rangnick de yaklaşan değişikliklerin anlamı hakkındaki şüphelerini dile getirdi.

Köln antrenörü Baumgart, WDR podcast’i “Einfach Fußball”da “Biz sadece yumuşak ve sığ yollara giden bir nesiliz” dedi. Ve ayrıca: “Bir çocuğun kaybetmesi kötü değildir. Başarısızlıkla baş etmeyi öğrenmesi gerekiyor. Sadece 10 gol attığımda değil, spordan keyif almayı öğrenmem gerekiyor.”

Arka plan, Alman Futbol Federasyonu’nun (DFB) 2024/2025 sezonunun başında ülke çapında gençlik sahasında yeni oyun biçimlerini uygulamaya koymak istemesi. Bunlar esas olarak daha küçük oyun alanlarında daha küçük takım boyutları sağlar ve sabit formatlar olarak önceki rekabetçi tekliflerin yerini alır.

ayrıca oku

Hiç ölçüm yapmıyorsanız neden uzağa atlayasınız ki?  Artık ilkokullarda çocuklara ödül verilmiyor

Örneğin, DFB’nin açıkladığı gibi “performans baskısını en aza indirmek ve çocukların sportif gelişimine daha fazla önem vermek için” G ve F gençlerinde artık şampiyona turu oynanmamalı. Bunun yerine öğleden sonraları maçlar ve çeşitli takımların ve oyun alanlarının yer aldığı festivaller planlanıyor.

Thomas Helmer “Grotesk” diyor

WDR’nin “Sport inside” raporuna göre, eski Bundesliga antrenörü Rangnick, sonucun, kazanmanın her zaman öncelik olması gerektiğini söyledi. Eski milli oyuncu Helmer, WELT’teki reformu “grotesk” olarak tanımlamıştı çünkü performans fikri pek hayata geçirilmiyordu.

ayrıca oku

Gençler “orada hata yapılmasına, kişilik geliştirilmesine” izin vermiyorsa bu yanlış yöne gidiyor diye düşünüyorum. Bugünün TV uzmanı Hamann şöyle açıkladı: “Benim için: Sonuç olmadan deneyim olmaz. Bu yüzden DFB’nin attığı adımı hiç anlayamıyorum.”

“DFB’nin kararlarına artık hayret ediyorum”

Alman futbolunda derin bir kriz yaşanıyor. Hem erkekler hem de kadınlar uluslararası sahnede hayal kırıklığı yaratıyor. 1996 Avrupa futbol şampiyonu Thomas Helmer de WELT röportajında antrenörlükteki sorunlardan şikayetçiydi.