Referanduma tepkiler: “Çocuklaştırmaya doğru yeni bir adım olurdu”

keen

New member
Almanya referanduma tepkiler

“Çocuklaştırmaya doğru yeni bir adım olurdu”

Durum: 26.03.2023| Okuma süresi: 4 dakika

Referandumun başarısız olmasının ardından “Berlin 2030 İklim Tarafsız” ittifakının üyeleri

Referandumun başarısız olmasının ardından “Berlin 2030 İklim Tarafsız” ittifakının üyeleri

Kaynak: dpa/Christophe Gateau

Bazı politikacılar, Berlin iklim referandumunun başarısız olmasından memnun. Yine de pek çok kişi iklim değişikliğiyle mücadelenin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Franziska Giffey, “merkezi siyasi görevlerden” birinden söz ediyor.

BErlin Belediye Başkanı Franziska Giffey, iklim referandumunun başarısız olmasının ardından iklim değişikliğiyle mücadelenin önemini vurguladı. Pazar akşamı Giffey, onun “temel siyasi görevlerimizden” biri olduğunu söyledi. “Referandum gerekli onayı almamış olsa bile aciliyetin farkındayız.”

Oy kullanma hakkı olanların yüzde 25’i daha katı iklim hedeflerinin uygulanması için oy vermek zorunda kalacaktı. Yaklaşık 608.000 evet oyu gerekliydi – eyalet seçim otoritesinden alınan rakamlardan da görülebileceği gibi, sözde yeter sayı kaçırıldı.

ayrıca oku

Luisa Neubauer ve destekçileri

başarısız referandum

Berlin eyaleti, Paris iklim koruma anlaşmasına bağlılığını sürdürüyor. “Berlin’in 2045 yılına kadar mümkün olan en kısa sürede iklim nötr bir şehir olmasını sağlamak için çalışıyoruz.” SPD’li siyasetçi geniş kapsamlı önlemlerden söz etti: “Enerji verimli bina yenilemeyi teşvik etmek, yenilenebilir enerjiyi yaygınlaştırmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. enerjiler ve Solar Plus gibi mevcut finansman programlarını iyileştirin.”

Açık olan bir şey var: “İklim değişikliğinin etkileri Berlin’de de giderek ciddileşiyor. Bu nedenle iklim krizinin üstesinden gelmek, gelecekteki her eyalet hükümeti için kilit konulardan biri olacak ve ortak bir görev olarak yüksek önceliğe sahip olacak.”

ayrıca oku

CDU lideri Merz, delegeler tarafından yeni CDU politika programı konulu bölgesel bir konferansta karşılandı

Berlin CDU, iklimin korunmasının devlet siyaseti için en önemli konulardan biri olarak kalması gerektiğini de doğruladı. Berlin CDU Genel Sekreteri Stefan Evers, “Berlin iklimin korunmasına evet diyor, ancak asılsız vaatlere hayır diyor. Berlinliler, gerçekçi olmayan hedeflerle veya karşılanamayan yasalarla iklime yardımcı olunamayacağını biliyorlar.” “Ülke çapındaki en iddialı iklim hedeflerimize” mümkün olan en kısa sürede ulaşmak için kararlı eylem önemlidir.

“Karşı-seferlerdeki muhalif sesleri bana açıklayın”

“Klimaneustart” ittifakını başlatanlar, kazanmalarına rağmen oylamada başarısız olduktan sonra mücadeleci olduklarını gösterdiler. “Sadece bir girişim projesi başarısız olmadı, Berlin’deki herkesi etkiledi. Berlin’deki herkes için bir utanç. İklim Sıfırlama İttifakı’ndan Jessamine Davis, “Elbette devam ediyoruz, savaşmaya devam ediyoruz” dedi.

Öncülerin bakış açısından sonuç, Berlin’deki pek çok kişinin politikacıların yeterince hızlı hareket etmediğini düşündüğünü gösteriyor. Davis, “Hala harika olan bir çoğunluğa sahibiz,” dedi. Çok sayıda hayır oyu, şirketler adına olumsuz raporlama ve olumsuz seslerin bir sonucudur. “Karşı-seferlerle ve krizlerin birbirine karşı oynanmasıyla açıklıyorum.”

Ancak iklim korumayla yetinmek istemiyorlar. “Kesinlikle çok şey başardık ve şimdi devam etme zamanı. Vazgeçemezsin,” dedi “Klimaneustart”tan Stefan Zimmer. Şu ana kadar somut bir plan yok, ancak bir görev gücü çoktan kuruldu. “İddialı iklim korumayı teşvik etmeye kesinlikle devam edeceğiz.”

Neubauer “hayır oyu verenlere bugün ne oluyor” diye soruyor

İklim aktivisti Luisa Neubauer, başarısız referanduma rağmen iyimserdi. “Eleştirmenlerin ve şikayetçilerin bizi durdurmasına izin vermiyoruz. Burada neyi mümkün kıldığımızı unutmayalım,” dedi Neubauer ittifakın seçim partisinde.

Sonuç, iklim hareketi için bir yenilgi değil, tüm Berlin sakinleri için bir yenilgi oldu. Neubauer, “Her şeyden önce, bu, geçim kaynaklarına bağımlı olan herkes için gerçek bir dönüm noktası,” diye vurguladı. Bununla birlikte, çok sayıda insanın neden referanduma karşı oy kullandığı da tartışılmalıdır. “Bunu konuşmamıza gerek yok, ayrıca bugün hayır oyu veren insanlara ne olduğunu düşünmekte zorlanıyorum. Bugün de hayır oyu verenler için mücadele etmeye devam ediyoruz.”

Berlin FDP patronu Christoph Meyer, Berlinliler arasında sağduyunun galip geldiğini söyledi. “Başarılı bir referandum, şehirdeki norm belirlemenin çocuksulaştırılmasına yönelik daha ileri bir adım olurdu.” Gelecekte, bu tür referandumların yasal formalite testi nedeniyle zaten başarısız olması sağlanmalıdır – “çünkü pratik veya mali açıdan talepler mümkün olmayan, yalnızca siyasetin büyüsünün bozulmasına neden olur”. FDP artık yeni seçilen Temsilciler Meclisi’nde temsil edilmiyor.

Berlin AfD, iklim tarafsızlığı referandumunun başarısızlığını olumlu değerlendirdi. “Geçerli bir evet, şehrimiz için yıkıcı olurdu. Eyalet başkanı Kristin Brinker, “Bu kupanın bizi geçmesi iyi bir şey” dedi. Brinker, “Berlinliler vestiyerde akıllarından vazgeçmediler, ancak çoğunluğun oluşmasını engellediler” dedi.

WELT podcast’lerimizi buradan dinleyebilirsiniz.

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

“Kick-off Politics” WELT’in günlük haber podcast’idir. WELT editörleri tarafından analiz edilen en önemli konu ve günün tarihleri. Podcast’e şu adresten abone olun: spotify, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik veya doğrudan RSS beslemesi aracılığıyla.