Palmer’ın gidişinin ardından Yeşiller: “Ona iyi bir yaşam diliyorum”

keen

New member
Almanya Tübingen Belediye Başkanı

“Ona iyi bir yaşam diliyorum” – Palmer’ın çıkışına yeşiller tepkili

Durum: 11:08| Okuma süresi: 3 dakika

“Uzun Ömürlü Yük” – Boris Palmer Yeşiller’den istifa etti

Boris Palmer ve Yeşiller gelecekte kendi yollarına gidecekler: Bir panel tartışmasında çıkan skandalın ardından, Tübingen belediye başkanı istifasını eyalet derneğine sundu. Mektup WELT’e sunulmuştur. Ayrıca Palmer biraz ara vermek istiyor.

WELT podcast’lerimizi buradan dinleyebilirsiniz.

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

Çok sayıda Yeşil siyasetçi, Tübingen Belediye Başkanı Boris Palmer’ın istifasını memnuniyetle karşıladı. Bir Federal Meclis üyesi “tutarlı bir adımdan” bahsediyor. Yeşil lider Omid Nouripour, kararı “saygın” buluyor. Palmer şimdilik yorum yapmak istemiyor.

DYeşiller Partisi lideri Omid Nouripour, partiden ayrıldığı için Tübingen belediye başkanı Boris Palmer’a saygılarını sundu, ancak bundan pişmanlık duymadığını ifade etti. Salı günü ZDF “Morgenmagazin”de “Hepimizin birbirimizle bu kadar çok tartışmamızın nedenleri vardı” dedi. Palmer’ın adımı “saygın ve ona iyi bir yaşam diliyorum”.

Omid Nouripour: “Birçok tartışmanın” nedenleri vardı

Kaynak: dpa/Bernd von Jutrczenka

Tübingen milletvekili Chris Kühn partiden ayrılmayı mantıklı bir adım olarak nitelendirdi. Stuttgart’taki Alman Basın Ajansı’ndan Kühn, Palmer’ın özellikle 2015’ten beri içerik ve program açısından partiden uzaklaştığını söyledi. Palmer’ın partiden ayrılmasıyla ilgili olarak, “Bu açıdan, uzun yıllar içinde gelişen bir yabancılaşmanın ardından mantıklı bir adımdı” yorumunu yaptı.

Palmer, partinin açıkladığı gibi Pazartesi günü partiden ayrıldığını açıklamıştı. İstifası derhal geçerlidir. Belediye başkanı daha önce “mola” almak istediğini açıklamıştı. Hafta sonu, Palmer’ın tartışmalı açıklamaları hakkında Frankfurt am Main’de büyük tartışmalar yaşandı. Palmer, son yıllarda kullandığı sözcüklerle defalarca heyecan yarattığı için, Yeşiller’deki üyeliği en son askıya alınmıştı.

ayrıca oku

Tübingen belediye başkanı Boris Palmer

Palmer, dpa’nın aldığı istifasında eyalet yöneticisine, “1996’dan beri tüm kalbimle uğruna savaştığım parti için uzun süreli başka bir yük haline gelmemle ilgili mevcut tartışmalardan” kaçınmak istediğini yazdı. Bu uzun süre boyunca partiden aldığı tüm destek ve sorumluluk için çok minnettar. “Gelecek için, Baden-Württemberg’deki ekolojik kuruluş kaygılarımız ve iklim korumamız için akla gelebilecek her türlü başarıyı diliyorum.”

“Davut Yıldızından başka bir şey değil”

Cuma günü, Frankfurt am Main’deki bir göçmenlik konferansının oturum aralarında Palmer, “Zenci” kelimesini nasıl kullandığı hakkında yorum yaptı. Palmer, “Naziler dışarı” bağırışlarıyla karşılaştığında kalabalığa, “Bu, Davut Yıldızı’ndan başka bir şey değil. Çünkü diğer her şeyi eklediğiniz bir kelime kullandım. Yanlış bir kelime söylersen, sen bir Nazisin. Bir düşünün.” Bugün, sözde N-kelimesi, eskiden Almanya’da kullanılan siyahi insanlar için ırkçı bir terimi başka kelimelerle ifade etmek için kullanılıyor. Palmer, açıklamalarından dolayı ağır bir şekilde eleştirilmişti. Pazartesi günü kişisel bir açıklamada Palmer, belediye başkanı olarak “asla böyle konuşmamalıydı” dedi.

ayrıca oku

Ostelsheim'ın bir sonraki belediye başkanı Ryaan Alshebl,

Birkaç yıl Yeşiller’in Tübingen ilçe başkanlığında bulunan ve Yeşiller Partisi’nin eyalet lideri olan Kühn, parti içinde Palmer’ın rakibi olarak görülüyordu. Kühn, Cumartesi günü Frankfurt’taki olaylarla ilgili olarak, bir Tübingen yerlisi olarak memleketinin belediye başkanından bir kez daha utandığını tweetledi. Palmer partiden ayrıldıktan sonra Pazartesi akşamı Palmer’ı 21 yıldır tanıdığını ve adımına büyük saygı duyduğunu söyledi. Şu anda Federal Çevre Bakanlığı’nda Parlamenter Devlet Sekreteri olan Kühn, Tübingen Yeşilleri için bir dönüm noktasından bahsetti. Kühn, “Gerçekten büyük bir hata yaptığını anladığını düşünüyorum.” “Partinin artık netliğe sahip olması da iyi.”

Palmer, çıkıştan sonra işlerin nasıl devam edeceği konusunda herhangi bir bilgi vermek istemiyor. Salı sabahı Stuttgart’ta Alman Basın Ajansı’na, duyurulan tatilinin nasıl tasarlanması gerektiği sorulduğunda, “Bugün ara veriyorum ve bu nedenle hiçbir soruyu yanıtlamayacağım.” Tekrar ne zaman konuşabileceği sorulduğunda Palmer, “Bilmiyorum” yanıtını verdi.