Mülteciler: Yardım kuruluşu IRC krizlerin tırmanması konusunda uyardı

keen

New member
Yurt dışı ihtiyaç artar

Yardım kuruluşu, mülteciler için krizlerin tırmanması konusunda uyardı

Durum: 02:16| Okuma süresi: 2 dakika

Güney Sudan'daki mülteciler

Bir klinik önünde Güney Sudanlı mülteciler

Kaynak: dpa/Sam Mednick

Dünya çapında 110 milyon insan şiddetten, açlıktan veya doğal afetlerden kaçıyor. Yardım kuruluşu IRC şimdi uyarıyor: Acı artıyor. Ve etkilenenlerin çoğu henüz tespit edilmedi.

EYardım kuruluşu IRC’ye göre, şiddet ve savaştan kaçan yaklaşık 110 milyon insanın çoğu, daha da kötüleşen acı ve zorluklarla karşı karşıya. Berlin’deki Uluslararası Kurtarma Komitesi bu Salı günü Dünya Mülteciler Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilen her beş kişiden dördünün insani krizlerinin önümüzdeki yıl daha da kötüleşmesinin beklendiği 20 ülkede yaşadığını söyledi.

Yerinden edilenler arasında çocuklar ve kadınlar ya da LGBTQ topluluğunun üyeleri genellikle bu krizlerin yükünü taşıyor. Özellikle toplumsal cinsiyete dayalı şiddet, sağlık hizmetlerine sınırlı erişim ve eğitim eksikliği riski altındadırlar.

“Başarısız bir uluslararası sistem”

BM mülteci kuruluşu UNHCR’nin tahminlerine göre, Mayıs ayında yaklaşık 110 milyon çocuk, kadın ve erkek zulüm, şiddet ve savaştan kaçıyordu. IRC Başkanı David Miliband, “Bu, başarısız bir uluslararası sistemin üzücü bir ifadesidir” dedi. Yerinden edilen insanların yüzde 90’ı düşük ve orta gelirli ülkelere giderken, zengin ülkeler yerleşik sığınma haklarına giderek daha fazla baskı yapıyor, diye yakındı.

ayrıca oku

İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Fransız mevkidaşı Gérald Darmanin ile Tunus'u ziyaret ediyor

Eski İngiltere dışişleri bakanı Miliband, “Daha da endişe verici bir şekilde, bu şaşırtıcı rakam, kendi ülkelerinde iklim değişikliği nedeniyle yerinden edilmiş 30 milyon insanı saymıyor” dedi. Bu yer değiştirmelerin beşte biri, iklim krizine en az katkıda bulunan ancak en çok etkilenen en az gelişmiş ülkelerde ve küçük ada devletlerinde meydana geldi.

WELT podcast’lerimizi buradan dinleyebilirsiniz.

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

“Kick-off”, WELT’in günlük haber podcast’idir. WELT editörleri tarafından analiz edilen en önemli konu ve günün tarihleri. Podcast’e şu adresten abone olun: spotify, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik, Google Podcast’leri veya doğrudan RSS beslemesi.