Hentbol: Füchse koçu Siewert – “Bir koç olarak oldukça yalnızsın”

keen

New member
FFutbol yıldızı teknik direktör Julian Nagelsmann, ilk çıkışını yaptığında 28 yaşındaydı. Ancak Bundesliga’nın şu ana kadarki en genç teknik direktörü, hentbol tilkilerinden Jaron Siewert. 26 yaşında Berlin’den görevi devraldı, geçen sezon onları üçüncü sıraya taşıdı, başarı baskısına rağmen kişisel bir kader darbesinden kurtuldu, beş gün önce Schaffhausen’e karşı Euro mucizesini yönetti (30:24) ve bu yıl takımıyla yapabilir. Usta ol. Bu Pazar (16:05, Sky) Rhein-Neckar Löwen ile oynanan en önemli maçtan önce, Siewert yetenekli bir teknik direktörden nasıl başarı fısıldayan biri haline geldiğini açıklıyor.

Sormak: Şampiyonluk aslanlara karşı mı belirlenecek?

Jaron Siewert: Şampiyona aslında bir sonraki maçta, orada olan her takım için belirlenecek. Ama sonunda, bence sadece oyunun son gününde.

Sormak: Dik bir kariyeriniz oldu, sık sık tüm bunların doğru olup olmadığını görmek için kendinizi çimdiklemeniz gerekiyor mu?

ayrıca oku

Siewert: Her şeyin böyle olacağını düşünmemiştim ama umuyordum. Bob Hanning beni bir oyuncu ve işletme öğrencisiyken bir antrenöre dönüştürme fikrini ortaya attığında, on yıl sonra burada Füchse profesyonelleriyle birlikte duracağım hakkında hiçbir fikrim yoktu elbette.

Sormak: Kenarları olmayan bir başarı hikayesi mi?

Siewert: Benim için de işler her zaman yolunda gitmedi, bu işte her zaman güneş ışığı yok. Ama evet, şu ana kadar her zaman doğru yönde ilerliyor. Takımıma inanıyorum ve bunun için çok çalışıyorum. Bundan gurur duyuyorum. Ama aynı zamanda 29 yaşında bir üst düzey kulübe koçluk yapmanın tabii bir mesele olmadığını da biliyorum.

Sormak: Ligin en zor işlerinden birine sahipsiniz.

Siewert: Nasıl olur?

Sormak: Yedek kulübesinin arkasında, menajer Bob Hanning, sportif direktör Stefan Kretzschmar ve şube müdürü Volker Zerbe ile konsantre Alman hentbol yetkinliği oturuyor. Sık sık müdahale ediyorlar mı?

Siewert: Hayır, benimle hiç konuşulmuyor. Sahada tüm kararlar bana ait.

14 Mayıs 2022, Max-Schmeling-Halle, Berlin, DEU, DHB, 1.HBL, Fuechse Berlin - Leipzig, resimde baş antrenör Jaron Siewert (Fuechse Berlin), teknik direktör Bob Hanning (Fuechse Berlin), başkan Frank Steffel (Fuechse Berlin ), Yönetim Kurulu Sport Stefan Kretzschmar (Fuechse Berlin) Fotoğraf: Juergen Engler / nordphoto GmbH

Yoğun hentbol yetkinliği: Sportif Direktör Stefan Kretzschmar, Başkan Frank Steffel, Jaron Siewert ve Bob Hanning (soldan sağa)

Kaynak: resim ittifakı / nordphoto GmbH / Engler

Sormak: Biraz tavsiye ister misin?

Siewert: Tabii, kullanmasaydım aptal olurdum. Bu kişiliklerle çalışabildiğim için çok mutluyum. Pek çok şeyi birlikte tartışıyoruz, bu her zaman açık bir fikir alışverişi oluyor ve bunu gerçekten takdir ediyorum.

Sormak: Hiç aksilikler yaşadınız mı?

Siewert: Temizlemek. Mathias Zachrisson’ın sakatlığı nedeniyle kariyerinin son bulması, en başından beri beni kişisel olarak etkiledi. Sonra boş salonlar ve sürekli hasta oyuncularla kötü Corona dönemi. Sonunda 40’tan fazla oyuncu kullandım. Neyse ki gençlik çalışmalarımızla bunu telafi edebildik. Ve tabii felç geçirdikten sonra. Bir ameliyat geçirdim ve nasıl devam edeceğinden emin değildim.

Sormak: Senin için tam sebep neydi?

Siewert: Beyne kadar giden bir kan pıhtısı. trombektomi ile (Damar kateter girişimi, editörler) çıkarıldı, işlem kasıktan geçti.

Sormak: Bu sana tekrar olabilir mi?

Siewert: Umarım değildir. Doktorların gözünde artık tedavi görmedim ve bu nedenle sağlıklıyım. Artık sadece kan sulandırıcı ilaçlar almam ve etkilerini düzenli aralıklarla kontrol ettirmem gerekiyor.

Sormak: Tam olarak stressiz olmadığı için işinizi artık yapamayacağınızdan korkmuyor musunuz?

Siewert: Şimdi başka bir şey yapmayı hiç düşünmedim. Ayrıca doktorlara hayatımda bir şeyi değiştirmem gerekip gerekmediğini sordum ama hiçbir şey yok. Çünkü sigara içmem, içki içmem, ara sıra spor yaparım ve sağlıklı beslenirim. Ek olarak, inmenin stres faktörleriyle hiçbir ilgisi yoktur, daha çok fizyolojik koşullarla ilgilidir.

ayrıca oku

Stefan Kretzschmar, kızı Lucie ve oğlu Elvis ile birlikte

Stefan Kretzschmar ve çocukları

Sormak: Doktorlar neden bu kadar genç yaşta felç geçirdiğini öğrendiler mi?

Siewert: En iyi doktorlar tarafından alt üst edildim. Kanım genetik özellikler için test edildi, ancak hiçbir şey bulunamadı. Ailemde başka hiç kimse daha önce böyle bir şey yaşamadı veya yaşamadı. Benim açımdan bir tuhaflık gibi görünüyor.

Sormak: Oyunculuk kariyerini erken bitirdin, neden?

Siewert: Elbette bunu bir oyuncu olarak duymak hoşunuza gitmedi, ama Bob Hanning bana şöyle dedi: Birinci bölümde işe yaramayacak, yeteneğim ancak ikinci bölümde yeterince iyi olabilir. Ve o zamanlar bu benim için pek arzu edilen bir şey değildi.

Sormak: Şimdi oyuncu olmayı mı tercih ederdin?

Siewert: Dürüst olmam gerekirse, antrenör olmaktansa oyuncu olmayı tercih ederim. Kendi başınıza hentbol oynamak daha eğlenceli, 15, 16 kişinin dayanışması eşsiz bir şey. Bir koç olarak, yalnız ve kendinize çok yakın olma eğilimindesiniz. Ancak, şu anda başında olduğum kadromun koçu olmayı tercih ederim çünkü bir oyuncu olarak büyük takımda hiç şansım olmazdı, sadece yedek kulübesinde otururdum.

Burada Twitter’dan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

Sormak: Profesyoneller harika bir maçın ardından parti yapmayı sever, bir galibiyetten sonra kendinizi nasıl ödüllendirirsiniz?

Siewert: Kendime bir bira ve bir fast food zinciri ziyareti ısmarlayacağım.

Sormak: En son ne zaman?

Siewert: Euro Final Four’a ulaştıktan sonra McDonald’s’a gittim ama orada hangi oyuncularla tanıştığımı açıklamayacağım.

ayrıca oku

Patrick Wiencek, THW Kiel Kaptanı

Sormak: Koç olmak her zaman çok uzun vadeli bir iş değildir. Antrenörler sık sık ve hızlı bir şekilde kovulur. B planın var mı?

Siewert: Hayır, arka kapım yok. Odağım tilkilere, takımın başarısına, profesyonelleri nasıl daha iyi hale getirebilirim, performanslarını nasıl geliştirebilirim. Gelecekte ne olacağı ve sonuçlarının ne olabileceği konusunda baskı hissetmek veya endişelenmek zorunda kalsaydım, bu kadar hırslı ve amaçlı çalışamazdım.

Sormak: Julian Nagelsmann ile karşılaştırmayı gerçekten sevdiniz mi?

Siewert: Çok değil. Julian Nagelsmann, kişisel tarzını şimdiden istasyonlarında sergiledi ve ilham verdi. Kendi yolumu bulmalıyım. Kendi adımı koymayı tercih ederim.

Sormak: Nerede kapatıp rahatlayabilirsiniz?

Siewert: Gül yetiştirmiyorum, golf de oynamıyorum, hobim ailem (karısı Lina, oğulları Emil (4), Jonte (1) ve editörler köpek Emma) ve spor. Ayrıca başka sporlar yapmayı da seviyorum.

Görüşme spor yeterlilik merkezi (WELT, SPORT BILD, BILD, BILD AM SONNTAG) için yapılmış ve ilk olarak BILD AM SONNTAG’da yayınlanmıştır.