Hamas rehinelerinin aileleri: “Bu aşırıcılar, bu teröristler üzerinize gelebilir”

keen

New member
eehiel Yehoud kabuslar görüyor. Kızı Arbel'in defalarca yardım çığlıklarını duyar. 28 yaşındaki genç, “Baba neredesin?” diye sesleniyor.

Alman-İsrail, Gazze'de 101 gündür Hamas teröristleri tarafından rehin tutuluyor. Nerede olduğunu, nasıl olduğunu, hâlâ hayatta olup olmadığını; babası Yehiel Yahoud bunların hiçbirini bilmiyor.

Endişelerin düşüncelerini rahatsız ettiğini belirtiyor. İsrailli kadınlara yönelik cinsel şiddet ve Hamas teröristlerinin tecavüzleri hakkındaki düşünceler. Her zaman onun şu anda Gazze'de bir yerlerde erkek esirlerle çevrili olarak tutulduğu düşüncesi.

ayrıca oku

Hamas'ın tecavüzü

Hayatı boyunca aradığında ona yardım etti. “Ama babam 100 gündür gelmedi.”

101 gün önce Filistin Hamas'ına bağlı teröristler İsrail'i işgal ederek 1.200'den fazla insanı vahşice katletti ve 200'den fazla kişiyi rehin aldı. Özellikle kadınlar en acımasız sakatlamaların ve şiddetin kurbanı oldular. İsrail ordusu kıyı şeridinde geniş çaplı bir operasyonla karşılık verdi ve Kasım ayında bazı İsrailli rehineler, Filistinli mahkumlar karşılığında serbest bırakıldı. Bugün 136 rehine hala Gazze'de, durumları belirsiz.

Yehiel Yehoud, kızı Arbel'in yanı sıra oğlu Dolev'i de özlüyor. 35 yaşındaki sağlık görevlisi, eşi ve üç çocuğuyla birlikte Gazze sınırındaki bir kibutz olan Nir Oz'da yaşıyordu. Dolev Yehoud dördüncü çocuğunun doğumunu kaçırdı; o sırada zaten Gazze'deydi.

ayrıca oku

Hamas'tan gelen bu fotoğraf, Gazze Şeridi'ndeki rehinelerin Kızıl Haç'a teslim edilmeden önceki halini gösteriyor

Baba, kaçırılma olaylarına dikkat çekmek için Berlin'e geldi. Yehoud, aralarında Federal Başkan Frank-Walter Steinmeier'in de bulunduğu diğer dokuz rehinenin akrabalarıyla görüştü. Almanya'nın Katar'daki temasları da dahil olmak üzere daha fazla diplomatik etkileşim umut ediyorlar. Bireysel rehinelerin de Alman vatandaşlığı var.

Hepsi Alman siyasetçilerin açık dayanışmasını övüyor. Pazar günü, akrabalar Berlin'de İsrail büyükelçisi Ron Prosor'un yanında gösteri yaptı ve piyanist Igor Levit, James Simon Galerisi'nde sarı kuyruklu piyanoda kaçırılanlarla dayanışma amacıyla kısa bir konser verdi. Piyano genç piyanist Alon Ohel'i anımsatıyor.

Idit Ohel ve piyanist Igor Levit.  Dünya Yahudi Kongresi kampanyası, Hamas rehinelerini anmak için halka açık yerlerde sarı kuyruklu piyano çalmayı içeriyor

Idit Ohel ve piyanist Igor Levit. Dünya Yahudi Kongresi kampanyası, Hamas rehinelerini anmak için halka açık yerlerde sarı kuyruklu piyano çalmayı içeriyor

Kaynak: dpa/Jörg Carstensen

Pazartesi sabahı annesi Idit, Berlin'deki İsrail büyükelçiliğinin konferans salonunda oturuyor ve Alon'a dair en güzel anısını anlatıyor. Tayland'daki bir havaalanının kaçırılmasından sadece birkaç hafta önce çekilmiş bir fotoğrafı. Genç adam daha sonra annesine sarılıyor, tüm yüzü mutlulukla parlıyor. Anne fotoğrafı gösterip ağlıyor. “Oğlumun aynen böyle güçlü olduğunu, beni eliyle yakaladığını ve güldüğünü görmek istiyorum.”

Ancak Idit Ohel'in başka görüntüleri de var. Tabletinde, teröristlerin saldırısına uğrayan Nova müzik festivalinin diğer genç ziyaretçilerine yakın bir füze sığınağında oğlunun fotoğraflarını gösteriyor. Onlar da bulunana kadar orada saklandılar, teröristler sığınağa el bombaları attılar. Sadece birkaçı hayatta kaldı.

İsrail'in Berlin Büyükelçiliği'nde toplantı

İsrail'in Berlin Büyükelçiliği'nde toplantı

Kaynak: Martin UK Lengemann/WELT

Videoda genç bir adamın kamyonete bindirildiği görülüyor. Elinin olduğu yerde et parçaları asılıydı.

Alon Ohel arabanın yanında yerde yatıyor, bir terörist onu saçından tutarak tozun üzerinde sürüklüyor. Idit Ohel oğlunun başına gelenleri göstermek istiyor. Şubat ayında 23 yaşında olacak. “Onun bundan geri dönmesini istiyorum.”

Serbest bırakıldı, kocası Hamas'ın elinde

Raz Ben Ami, Gazze'de rehin tutulduğu 54 günün ardından geri döndü. Ama terör hala var. Kibbutz Be'eri'den 57 yaşındaki bu pazartesi sabahı “Ben hala rehineyim” dedi. Çünkü kocası Ohad bugün hâlâ rehin tutuluyor.

Ben Ami, “Oranın nasıl bir yer olduğunu biliyorum” diyor. Yiyecek bir şeyler alıp alamayacağınızı asla bilemezsiniz. Bir daha ne zaman gün ışığını göreceğinizi asla bilemezsiniz. Teröristler kafanıza silah doğrultabilir diye asla gözlerinizi kapatmak istemezsiniz. “Rehine olmak çaresiz hissetmek, hayatınızın kontrolünü kaybetmek demektir.”

Raz Ben Ami kocasına

Raz Ben Ami kocasına “Ohad'ım, sana söz veriyorum, geri döneceğiz” diyor

Ben Ami'ye kızı eşlik ediyor. Annesinin kaçırıldığını internetten öğrendi. Annesini Facebook'taki bir videoda çıplak ayakla ve pijamalarıyla, sınır çitinin hemen önünde Hamas teröristleri tarafından çevrelenmiş halde gördü. Babası Ohad'ı Telegram videolarından tanıdı.

İsrail büyükelçiliğindeki eşi, “Ohad, tanıdığım en iyimser ve romantik insan” diyor. Yaralıydı ve acil tıbbi tedaviye ihtiyacı vardı. 57 yaşındaki futbolcu için her dakika önemli. Rehinelerin serbest bırakılması en yüksek önceliğe sahip olmalıdır.

Ben Ami kocasına “Ohad'ım, sana söz veriyorum, geri döneceğiz” diyor. “Bizim aşkımız dünyadaki en güçlü aşktır. Hamas ve diğer teröristlere karşı kazanacaktır.”

Efrat Machikawa'nın önünde, kum saatinin yanında bir şişe kırmızı şarap duruyor. “Gadi'nin vakti yok, Mart'ta 80 yaşına girecek” diyor. “80 yaşında, esaret altında.”

Fırat Machikawa

Fırat Machikawa

Bir fotoğrafta Machikawa'nın neşeli bir adam olan amcası Gadi Moses görülüyor. Eski tarım bilimci, dünya çapındaki tarımsal projelere yardımcı oldu. Musa ve arkadaşları Nir Oz'da hobi olarak şarap yapıyorlar. Küçük kibutzlar tarımla geçiniyordu ve 1950'lerde sosyalist Siyonistler tarafından ele geçirildi. Topluluğa, Araplarla bir arada, barış içinde yaşamaya inanıyorlardı.

Nir Oz'da yaşayan dört kişiden biri ya öldürüldü ya da kaçırıldı. “Bir, iki, üç, ben. Bir, iki, üç, o” diye listeliyor Machikawa. Dünya bunun herkesi etkileyebileceğini anlamalıdır. “Sadece biz değiliz” diyor kadın. “Bu aşırıcılar, bu teröristler üzerinize gelebilir.”

Alon Nimrodi, “İsrail, Avrupa'da teröre karşı kalkandır” diye uyarıyor. “Sizi terörden koruyan kalkan biziz.”

Alon Nimrodi

Alon Nimrodi

Nimrodi'nin oğlu Tamir Kasım ayında 19 yaşına girdi. Nimrodi, doğum günü için dünya çapında gökyüzüne yaklaşık yarım milyon sarı balonun bırakıldığını söylüyor. Oğlu, Eretz sınır kapısında asker olarak görevlendirildi ve birliğinde öğretmen olarak görev yaptı. İki yoldaşıyla birlikte kaçırılan ilk kişilerden biriydi. Şimdi cesetleri bulundu. Tamir Nimrodi'den iz yok.

Baba, “Benim Tamir'imin birçok değeri var” diyor. Oğlunun askeri üssünde Gazze sakinlerine, örneğin İsrail'de çalışma izinleri varsa yardım ediliyordu. Genç adam asker olarak geçirdiği süre için kendine üç kural koydu. Bunları babasının Berlin'e getirdiği küçük bir tahtaya yazdı ve okudu. “Birincisi: Elimden geldiğince çok insana yardım edin. İkincisi: İyi arkadaşlardan oluşan geniş bir grup bulun. Üçüncüsü: Kimseye zarar vermeyin,” diye tercüme ediyor Nimrodi. “Bu benim oğlum, 19 yaşında.”

Adam, rehinelerin vaktinin olmadığını vurguluyor. Birçoğu yaralandı ve tedaviye ihtiyaçları vardı. Gazze'deki dehşeti hayal bile edemiyoruz.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.