Friedbert Pflueger: İklim politikasında rota düzeltmesine ihtiyacımız var

keen

New member
DAlmanya ve AB de dahil olmak üzere devletler topluluğu, rotada köklü bir düzeltme yapılmadığı takdirde 2015 Paris Konferansı’nın iklim hedeflerini karşılama konusunda önemli ölçüde yetersiz kalacak. Siyasette çok fazla iyi niyet var ama iklim söylemleriyle gerçek başarılar arasındaki uçurum ne yazık ki büyüyor. İklim politikasının temel bir rota düzeltmesine ihtiyacı var.

Medeniyetimizi planlı ekonomik düzenlemeler ve yasaklarla değil, yalnızca teknolojik ve piyasa güçlerini serbest bırakarak kurtaracağız. Ve: İklim politikası insanlar düşünülmeden planlanamaz. Kabul edilmeli ve uygun fiyatlı olmalıdır.

ABD’deki Enflasyon Azaltma Yasası’na (IRA) bakıldığında bunun nasıl yapılabileceği görülüyor. Yenilenebilir enerji, hidrojen veya sentetik yakıtlara yapılan yatırımlara vergi avantajı sağlanıyor ve nükleer füzyon veya yeni nesil nükleer reaktör araştırmalarına yatırım yapılıyor.

ayrıca oku

Her şeyi iklime bağlıyoruz ve ardından bir “yeşil ekonomik mucize” olmasını umuyoruz. ABD’de ise durum tam tersi: Joe Biden büyümeyi teşvik etmek ve istihdam yaratmak istiyor. Bunu başarmak için iklim teknolojisi inovasyonuna ve üretimine güveniyor. Amerikalıların IRA’sı, ekonomi ve iklim politikası açısından yakında Avrupalıların Yeşil Anlaşması’nı geride bırakacak.

Nord Stream 2’nin eski destekçisi şimdi Amerikalılara mı dalkavukluk yapıyor? ABD’de okuduğumdan beri bir “Atlantikli”yim; son on iki yıldır Washington’daki Atlantik Konseyi’nin Kıdemli Üyesiyim. Ben her zaman enerji kaynaklarımızı çeşitlendirmekten yana oldum ve 2005 gibi erken bir tarihte Almanya’da bir LNG terminali kurulması yönünde çağrıda bulundum.

Enerji geçişinin temeli olarak yenilenebilirler

Ancak ben her zaman ucuz Rus gazı satın alınmasından yana oldum ve çoğu Alman ve parlamentodaki büyük çoğunluk gibi bunun bizim çıkarımıza olduğuna inandım. Ukrayna’ya saldırının olduğu gün Putin konusunda yanıldığımızı hepimiz biliyorduk. Bazıları erken uyarılarda bulundu, ancak kendilerinden haber alınamayan diğerleri artık kendini beğenmiş bir tavırla kendilerinin borazanlığını yapıyor. Martin Walser’in şu sözüne kulak vermelisiniz: “Bir şey olduğu sürece, olacağı gibi değildir.”

Federal Meclis Çevre Komitesi’nin genç bir üyesi olarak 1992 yılında “Bir Gezegen Kurtarılacak” kitabını yazdım. İnsanlara, doğaya, teknolojiye bir fırsat.” Joschka Fischer ve Klaus Töpfer bunu Bonn basın kulübünde sundular. Çoğunlukla kendi partimdeki direnişe rağmen, 2015’teki Paris iklim anlaşmasına kadar yeşil paradigmanın zaferini her zaman destekledim. Başarılanların çoğu, özellikle de enerji geçişinin temeli olarak yenilenebilir enerjilerin küresel çapta yaygınlaşması önemini koruyor.

ayrıca oku

EY,

İklim korumada oyun değiştirici mi?

Pragmatik olarak Paris’in başarısı üzerine inşa etmek yerine, iklim hareketinin bazı kısımları ideolojik hale geldi. Aniden her şey iklim hedefine tabi kılındı. Tehlikeli iklim değişikliği dramatize edildi ve “Bilimi takip edin” sloganı altında, yaklaşmakta olan felaketi önlemenin nesnel olarak doğru tek bir yolu varmış gibi bir izlenim verildi: İklim için bir tür tarihsel materyalizm.

Küresel ısınmayla mücadele için başka yollar öneren herkes cahil, popülist veya “lobicilerin parasını ödediği iklim inkarcısı” olarak değerlendiriliyor. İklim politikası, doğru yol konusunda iftiradan uzak bir diyalogun olmamasından zarar görüyor. Böyle devam edersek iklim koruma insanların kabulünü kaybedecek. Yeşil paradigmayı pragmatize etmekle ilgili.

Robert Habeck bunu anlamış görünüyor: LNG terminallerinin inşası, gerçekçi bir hidrojen stratejisi ve karbon yakalama depolamasına (CCS) açılma bunun örnekleridir. Joschka Fischer’in dış politika açısından neyse, Habeck de bir gün iklim politikası açısından o olabilir: Yeşiller için gerçekçi bir rotanın yolunu gösteren ve bu sayede ülkeye büyük bir hizmet yapan kişi.

ayrıca oku

Rüzgar türbinleri ve kömür yakıtlı enerji santrali, enerji geçişi, yenilenebilir ve fosil enerji, Niederaussem, Kuzey Ren-Vestfalya, Almanya

Rota düzeltmenin özü, her şeyi bir kerede istemek değil, karbonsuzlaşmaya yönelik bir dönüşüm yolunda pragmatik adımlar atmaktır. Yenilenebilir enerjilerin yaygınlaştırılması 1 numaralı öncelik olmaya devam ediyor. Ancak bu yeterli değil. Olası çözümlerden üç örnek.

CCS ve CCU iklim değişikliğine karşı kilit teknolojiler. BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), CO’nun yakalanması ve depolanmasının (veya kullanılmasının) kilit rolünü defalarca vurguladı.2 dikkat çekti. Bununla birlikte, karbon yakalama depolaması (CCS) uzun süre hoş karşılanmadı. Artık yeniden düşünme süreci başlıyor. Çin, yalnızca 2022 yılında 106 gigawatt üretim kapasitesine sahip yeni kömür yakıtlı enerji santrallerinin inşasını onayladı. Buna karşı vaaz verebiliriz. Santrallerin yakalama teknolojisiyle donatılması daha gerçekçi olacaktır. İklime zarar veren kömürün kendisi değil, kömür kullanımından kaynaklanan emisyonlardır. CCS/CCU, iklim değişikliğiyle mücadelede kilit teknolojiler haline gelebilir.

ayrıca oku

Ekonomi Bakanı Robert Habeck (Yeşiller):

Yeşil gazlar. Federal hükümet yeni hidrojen stratejisiyle bazı yeşil tabuları yıktı. Bir yandan hidrojen artık sadece “enerji geçişinin şampanyası” değil, birçok alanda kullanılması gerekiyor. Öte yandan acı verici “renk teorisi” bir kenara atıldı. Artık mesele sadece “yeşil” hidrojenden, yani yenilenebilir enerji kullanılarak üretilen hidrojenden ibaret değil. Önemli olan hidrojenin iklim açısından nötr olmasıdır. Küresel hidrojen ekonomisinin hızlanmasını teşvik etmek için artık bir ithalat stratejisine ihtiyaç var.

Sentetik yakıtlar. Elektromobilitenin daha da genişletilmesi gerekiyor ancak akıllı eklemeler yapılması gerekiyor. Eğer elektriğimizin üçte birini kömürden kullanmaya devam edersek e-mobilite projesi iklim politikası açısından sorgulanabilir hale gelecek. Ayrıca, 1,4 milyar araçtan oluşan küresel filomuzla, e-yakıtları yalnızca hava ve deniz taşımacılığı trafiğine ayırmak akıllıca değil. İklime zararlı olan yanmalı motorun kendisi değil, fosil yakıttır. Politikacılar on yıl içinde nelerin mümkün olacağını mühendislerden ve girişimcilerden daha iyi bildiklerini varsaymamalılar.

Friedbert Pflueger, 16 yıl boyunca Federal Meclis üyesi ve 2005/06’daki ilk Merkel hükümetinde Parlamenter Devlet Sekreteri olarak görev yaptı. Temmuz 2023’te enerji uzmanlarından oluşan mütevelli heyetiyle birlikte Temiz Enerji Forumu’nu (CEF) kurdu. Zukunft Gas’ın denetim kurulu başkanıdır.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.