Federal İçişleri Bakanı: Faeser görevde kalmak ve AB sığınma planlarını ilerletmek istiyor

keen

New member
Almanya Federal İçişleri Bakanı

Faeser görevde kalmak ve AB sığınma planlarını ilerletmek istiyor

Durum: 01:12| Okuma süresi: 2 dakika

Organize suça ilişkin federal durum raporu 2022

Nancy Faeser (SPD), Federal İçişleri ve Vatan Bakanı

Kaynak: dpa/Bernd von Jutrczenka

İçişleri Bakanı Nancy Faeser bir röportajında, Hessen’deki seçim fiyaskosuna rağmen istifa etmek istemediğini vurguladı. Faeser, Avrupa’da yeni sığınma kurallarının oluşturulmasına özellikle dikkat etmek istediğini duyurdu. Ayrıca AfD’ye karşı olası yasaklama davaları hakkında da yorum yapıyor.

Bİçişleri Bakanı Nancy Faeser, Hessen’deki eyalet seçimlerinde SPD’nin birinci adayı olarak yaşanan seçim fiyaskosuna rağmen istifa etmek için bir neden görmüyor. Faeser, “Stern” dergisine “Federal hükümette büyük bir sorumluluğum var ve bunu üstleneceğim” dedi. Kötü sonuçlardan sonra pes etmeyi hiçbir zaman fazla düşünmedi.

Faeser’in liderliğindeki SPD, 8 Ekim’de yapılan eyalet seçimlerinde yüzde 15,1 oy alarak tarihsel olarak kötü bir sonuç elde etti. Faeser, Hessen’deki sonuçtan hâlâ endişe duyduğunu itiraf etti. “Gerçekten acıtıyor” dedi “Stern”e.

“Açıkçası sonuçtan çok hayal kırıklığına uğradım. Ama kendimi nispeten iyi hissediyorum” diye ekledi. Forsa’nın Salı günü yayınladığı ankete göre Hessen’deki seçim yenilgisinin ardından istifa edip etmeme sorusuna yüzde 46 evet derken, yüzde 40 hayır dedi.

ayrıca oku

Münih'te bir yerleşim bölgesinde aile

Faeser, önümüzdeki haftalarda özellikle Avrupa’da yeni sığınma kurallarının belirlenmesine odaklanacağını duyurdu. Bakan, “Reform son derece önemli” dedi. “Bir yıl boyunca bunun üzerinde çalıştım ve bu konuda Avrupa’ya büyük bir güvenim var. Kendisi açıkça, “AB ortak sığınma sistemine ilişkin mevzuatı şimdi sonuçlandırdığımızdan emin olmak istiyorum” dedi. Ayrıca kritik altyapının daha iyi korunmasına yönelik yasayı ve federal polise modern yetkiler verecek yeni bir polis yasasını önümüzdeki aylarda temel projeler olarak belirledi.

Faeser, AfD’nin yasaklanmasını reddetti

Faeser, AfD’ye karşı olası bir yasaklama davasına inanmıyor. “Ben avukatım. Faeser, “Siyasi açıdan karmaşık sorunlara bu kadar basit bir yanıt verilmesi gerektiğine inanmıyorum” dedi. Partilerin yasaklanmasının önündeki anayasal engeller haklı olarak çok yüksektir. “Elbette, eğer AfD her yerde bir tür Höcke partisine dönüşürse, son çare olarak bunu kimse göz ardı edemez. Ama ben siyasi tartışmaya güveniyorum.”

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Federal Anayasayı Koruma Dairesi, AfD’yi şüpheli aşırı sağcı vaka olarak sınıflandırdı. Thüringen’de AfD ve eyalet yürütme komitesi sözcüsü Björn Höcke, Federal Anayasayı Koruma Dairesi tarafından kanıtlanmış aşırı sağcılar olarak sınıflandırılıyor ve izleniyor.

SPD başkanı Saskia Esken, Anayasayı Koruma Dairesi’nden yeterli bulgu gelmesi halinde AfD’nin yasaklanması girişimini göz ardı etmedi. Ağustos ayında Esken, ARD’nin çevrimiçi programı “Kendine Sorun”da AfD’yi “güvenli aşırı sağcı bir parti” olarak tanımlamıştı. Eğer tespitler Anayasayı Koruma Dairesi’nce güvence altına alınabilecekse, o zaman böyle bir yasağın da aranması gerekir. Ancak CDU lideri Friedrich Merz, ARD’nin “yaz röportajında” şunları söyledi: “Parti yasaklarının Federal Almanya Cumhuriyeti’nde nadiren bir etkisi oldu. Siyasi olarak sapkın olan insanlar hala orada kalıyor. Çok az düşünüyorum.”