Eintracht Frankfurt: Bu yüzden Oliver Glasner elenmek üzere

keen

New member
EÇok uzun zaman önce değil, sadece birkaç ay önce, Eintracht Bundesliga’da örnek bir öğrenci olarak görülüyordu. Altı yıl önce, teknik direktör Fredi Bobic ve antrenör Niko Kovac yönetiminde, Frankfurt ekibinin birçok kişiye ilham verdiği ve ilerlediği bir yol kat edildi. Kulüp 2018’de DFB Kupası’nı kazandı ve Kovac tarih olsa ve Bobic Hertha BSC’de parmaklarını yakmayı tercih etse de diğerleri yollarına devam etti. Avrupa Ligi 2022’yi kazanmakla sonuçlandı. Geleneğe sahip bir kulüp, Avrupa’daki evinde modern futbola geldi ve her zaman on binlerce SBU taraftarının yanında bulundu. Bir başarı hikayesi.

Axel Hellmann, Pazar sabahı “Bild” yayıncısındaki canlı röportaja geçtiğinde neredeyse hiçbir şey fark edilmedi. Eintracht yönetim kurulu sözcüsü, kriz hakkında, kulüpten ayrılmaya istekli oyuncular, disiplin eksikliği ve imajlarına zarar veren görünümler hakkında yorum yapmak zorunda kaldı.

Oliver Glasner, Hoffenheim karşısında kırmızı kart gördü ve maçın geri kalanını tribünden izlemek zorunda kaldı.

Kaynak: Getty Images/Alex Grimm

Galibiyetsiz yaklaşık on Bundesliga maçı ve şu anda pek anlam veremediği koçu Oliver Glasner. Hellmann ateşe biraz yağ döktü, ancak krizi daha da kötüleştirmemek için genel bir çaba gösterdi ve takımın ve koçun haftalardır kaçırdığı şeyi yaydı: egemenlik. En son iflas olan Hoffenheim’da sadece 1: 3’te (0: 3) sahada uyum eksikliği yaşanması, SBU’daki krize yeni bir nitelik kazandırıyor. Artık Eintracht’ta birbirine uymuyor ve son kulüp tarihinin başarılı aylarında olduğu gibi, teknik direktör Oliver Glasner Frankfurt’un yüzü.

Glasner, Sinsheim’da kendisini ince derili olarak tanıtıyor

Göç etmek isteyen, 30 Haziran 2024’e kadar sözleşmesi bulunan ancak uzatma teklifini henüz kabul etmeyen Avusturyalı, deplasmanda iki kez duygularını kontrol altına alamadı ve böylece halka bir göz attı. ince deri altında işlerin ne kadar gergin olduğu sıralanır. “Hayır, hemen müdahale etmeliyim. Lütfen bunu durdurun (…) beni bu çöple durdurun. Adamların burada ne yaptığını biliyorum,” diyen 48 yaşındaki, basın toplantısında bir gazetecinin sözünü kesti. Glasner daha sonra soru soranı bir monologla azarladı.

Ayrıca oyun sırasında Hoffenheim serbest vuruşunu geciktirmek için sahaya bir top attığında hemen müdahale etmişti. Hakem Harm Osmers’in kırmızı kart gösterip teknik direktörü tribünlere sevk etmekten başka çaresi yoktu.

Ancak Glasner’ın basın toplantısındaki sözlü konuşmasının da sonuçları oldu. “Sportif sonuçlardan elbette hayal kırıklığına uğraması dikkat çekici. Benim kesinlikle anlayamadığım şey, bu hayal kırıklığını işini yapan bir gazeteciden çıkarmak.”

Hellmann, Glasner’ı alenen eleştiriyor

Hellmann, Glasner’ın unutulmaz öfkeli konuşmasını sürekli olarak eleştiriyordu. Yetkili, “Dürüst olmak gerekirse, bu konuda olumlu pek bir şey göremiyorum” dedi. 39 yaşındaki emektar Makoto Hasebe’nin yaşadığı büyük stres nedeniyle “idrarında bir miktar kan” çıktığı yönündeki açıklamayı Hellmann, “Böyle bir konu kamuoyuna düşmez” şeklinde azarladı.

İçgörüsü: “Şu anda sahada ve saha dışında gösterdiğimiz genel resim ve genel hedeflerimiz – bu birlikte gitmez. Elbette ince derilerden de bahsetmek gerekiyor. Sadece teknik direktörle değil, takımla da.”

Birçoğu bunun nedeninin tam olarak iki bileşenin etkileşiminde yattığından şüpheleniyor. Glasner hala oyuncularına ulaşıyor mu? Eintracht’ta saha içinde ve dışında birlik var mı? Her halükarda sefalet profesyonellerin kalitesinden kaynaklanmıyor, diyor Hellmann: “Bundesliga’daki son on maçta en iyi takımlara karşı oynasaydık kalite değerlendirmesini kabul ederdim. Avrupa Ligi’ni kazanan ve Şampiyonlar Ligi’nde son 16’ya kalan bir takımın kesinlikle kalite sorunu yoktur.”

Frankfurt yönetim kurulu sözcüsü Axel Hellmann

Frankfurt yönetim kurulu sözcüsü Axel Hellmann

Kaynak: dpa/Arne Dedert

Son on maçta beş mağlubiyet ve beş beraberlik alan Frankfurt, ligin son sırasında. Bu dönemde başka hiçbir Bundesliga kulübü daha az sayı atamadı. Son deplasman galibiyeti, çölde Dünya Kupası oynanmadığı bir zamana ait. Hellmann, kupa müsabakalarındaki başarıların “Bundesliga’nın ekmek ve tereyağı işini” gizlememesi gerektiğini azarladı.

Kötü sonuçlar, Eintracht’ta bir buzul çağının habercisi olan kötü ruh hali. Ligin tarafsız bir şekilde tamamlanacağı kesin olarak kabul ediliyor. Hessians, 3 Haziran’da RB Leipzig’e karşı kupa finalinde sezonu düzeltmek ve Avrupa Kupası’na katılmaya hak kazanmak için hala büyük bir şansa sahip. Sadece ona olan inanç eksik. Final kaybedilirse, Frankfurt kapsamlı ve yeni bir başlangıçla karşı karşıya kalır. 23 yıl sonra, Başkan Peter Fischer da bir dönem daha aday olmayacak.

Her halükarda, nihai sonuç ne olursa olsun, sadece Randal Kolo Muani gibi Avrupa çapında kur yapılan önemli müdavimlerin değil, Berlin Olimpiyat Stadı’ndaki sezonun en parlak döneminden sonra kulüpten ayrılacağı kesin, aynı zamanda Glasner de.

“Eylemin başarılı olmadığını en iyi Glasner biliyor”

Cumartesi günkü olaylardan sonra, CEO, en azından kamuoyunda, gelecekteki işbirliği hakkında doğrudan sonuçlara izin vermedi, ancak temel memnuniyetsizliğini de gizlemedi: “Kampanyanın mutlu olmadığını en iyi Oliver Glasner’ın bildiğini düşünüyorum, ama bu kesinlikle değil. Bir koçun kalıp kalmayacağının karar verme kıstası.

Bu, son haftalarda saha içinde ve dışında çokça yaptığımız bir disiplin eksikliği. Bence genel resme uyuyor. Ve mümkün olan en kısa sürede tekrar yola çıkmalı ve işleri düzeltmeliyiz.”