Carmen Thomas: 50 yaşında Schalke 05

keen

New member
Es muhtemelen Alman spor televizyonu tarihindeki en ünlü dil sürçmesidir. 21 Temmuz 1973’te, o zamanki 27 yaşındaki sunucu Carmen Thomas, “Aktuelle Sportstudio” da “Schalke 05’e karşı, şimdi unuttum, Standard Liège” oyununu duyurdu. Geriye dönüp bakıldığında, bu, ZDF programını yöneten ilk kadına çok fazla kötülük getirdi. 1974 yılının sonuna kadar spor stüdyosunda sunuculuk yapmaya devam etti ancak toplamda sadece 14 program yaptı. 77 yaşındaki oyuncuyla bugün konuştuk.

Sormak: Schalke 05’in 50. yılı. Yıldönümünü kutluyor musunuz Bayan Thomas?

Carmen Thomas: (gülüyor) Doğrudan kutlamayın. Ama 21 Temmuz benim için iki anlamda harika bir anma tarihi. Çünkü tesadüfen tam 15 yıl sonra, 1988’de, diğer ünlü programım “Çok özel bir meyve suyu – idrar” idi.

Sormak: Dil sürçmesi nasıl oldu?

ayrıca oku

Sürdürülebilir kas geliştirme

Thomas: Giriş sırasında, bir cümleyi kötü kurduğum için kendi kendime azarladım. Beni yöneten Siegfried Andrich’in adını da unuttum. Bu da beni söylemek istediklerimden çok kendimle meşgul etti.

Sormak: Peki şimdi hangi oyunun öne çıkacağının duyurulması…

Thomas: Evet ve sonra birçok beşler devreye girdi: Intertoto turunda beş kulüp vardı. Schalke’nin Parkstadion’daki beşinci maçıydı. Beşinci yayınımdı. Beş kişiden biri sıkışıp kaldı. Sonuç olarak, Schalke’nin kime karşı oynadığını, yani Standard Liège’i hemen unuttum. Dil sürçmesi anlaşılırdı. Ama özellikle erkekler “kadın daha iyi bilmiyormuş” demeyi tercih ediyor.

ayrıca oku

Rot-Weiss Essen Rot-Weiss Oberhausen

Sormak: Bugün bir bok fırtınası olacaktı. O zamanlar sosyal medyanın olmamasına sevindiniz mi?

Thomas: O zamanlar posta yalnızca zarflarda veya kartla alınabiliyordu, bu nedenle otomatik olarak daha az posta vardı. O zamanlar, benim de moderatörlüğünü yaptığım “Hello OB-Wagen” WDR programında tabu olan bir konuyu ele almıştık: “çocukları eğitmek”. Sonra postayla kullanılmış tuvalet kağıdı geldi – analog biçimde bir bok fırtınası. Sanal olan neredeyse daha hoş.

Sormak: “Schalke 05” e ne kadar geldi?

Thomas: Hemen ardından neredeyse hiç heyecan yoktu. Olaydan 18 gün sonra, 8 Ağustos’a kadar, BILD büyük bir yankıyla başarısız olduğum manşetini attı. Muhtemelen bu da bir intikamdı.

Sormak: Nasıl olur?

Thomas: Cumartesi akşamı spor salonunun başında, BILD AM SONNTAG’ın benim hakkımda mevcut şovdan bahseden sert bir incelemesini okudum. Ama bu daha gerçekleşmemişti bile. BAMS’ı kiosktan önceden aldım. Ancak bir buçuk yıl boyunca şovu sunmaya devam etmeme rağmen, “Schalke 05” aracılığıyla bir spor stüdyosu sunucusu olarak sonum efsanesi devam ediyor. Ama geriye dönüp baktığımda, makale için neredeyse teşekkür ediyorum.

Carmen Thomas bugün 77 yaşında.

Carmen Thomas bugün 77 yaşında.

Kaynak: pa/dpa/Oliver Berg

Sormak: Neden?

Thomas: Hemen ülke çapında ün kazandı. Ve onun aracılığıyla şunu anladım: Yazan kalır, programlar kendilerini gönderir. Sonuç: Ondan sonra 16 kitap yazdım. Bu arada, WDR televizyon direktörü Werner Höfer spor stüdyosu moderasyonu konusunda beni önceden uyarmıştı: Bir siyasi gazeteci için oldukça uygunsuz bir davranış, bununla sadece iyi ismimi bozmuş olurum. Durum tam tersiydi: spor salonu bir sıçrama tahtası oldu. İkinci yılda “Hallo OB-Wagen” gösterisi bana teklif edildi. Kalbimden sonraydı: Kalıcı bir iş buldum, spor salonunu bıraktım.

Sormak: Bugün “Schalke 05” hakkında ne düşünüyorsun?

Thomas: Çok yararlı. Örneğin, 1980’den beri dayanak noktası olan pandeminin başında koçluk tekliflerim için yeni bir isim fikri ararken kendi kendime sordum: Markanıza ait olan nedir? Açıkça: “05”. Bu, “Carmen Thomas 5.0’ı yeniden yükledi” oldu. (gülüyor) O zamandan beri sanal stüdyolar ve dürtü forumları onun altında çalışıyor.

Sormak: 5.0 sizin için ne ifade ediyor?

Thomas: 5.0’ın zaten alınmış olup olmadığını görmek için Bay Google’a baktım. Japon hükümeti şunları söyledi: “‘Toplum 5.0’ (Şirket; yani editör.) akıllı, tamamen bağlantılı ve sürdürülebilir bir toplum anlamına gelir. Öncelikli hedefler, yaşam çevresinin iyileştirilmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesidir” dedi. Evet, ben de daha iyisini yazamazdım. Şaka: 7 Mayıs’ta çıktı – tesadüfen benim doğum günüm.

Sormak: Koçluğunuz ne hakkında?

Thomas: Pek çok kişi, özellikle bu sanal konferanslarda, çoğu zaman bir karmaşa ve birbirine karşı olan işbirliğinden çok fazla zarar görüyor. Ve genellikle çok uzun, çok sıkıcı ve çok etkisizdirler. Kimin konuştuğu belli değil, susan da çoğunlukla aynı kişiler. Sonuçlar ve takip – çoğu zaman var olmayan. Sloganım: Acının olduğu yerde, görevlerimden biri onu çözmeye yardımcı olmaktır. Bu nedenle “Reaktanz” kitabım, somut olarak daha iyi bir birlikteliği sağlayan yedi anahtar cümleye dayanıyor. Heyecanın, reddedilmenin ve sinirlenmenin sistematik olarak nasıl olumlu, hatta yenilikçi bir şeye dönüştürülebileceğini gösteriyor. Doğal ilkeye göre “Gübre gübredir.”

Sormak: Bugünlerde hala “Sportstudio” izliyor musunuz?

Thomas: Zamanlar çok sık elverişsizdir. Ancak Nisan ayında Spor Müzesi’nde Katrin Müller-Hohenstein ile ilk kez tanışmadan önce şöyle düşündüm: Gösteriyi kesinlikle izlemeliyim. Sonuç: Bunu gerçekten iyi yapıyor. Bu, “60 yıllık spor stüdyosu” yıldönümünü harika bir şekilde yöneten Sven Voss için de geçerli. Ve bir süre önce çok sevimli Jochen Breyer ile güzel bir yemek yedim.

Sormak: Mayıs ayına kadar hala iki moderatör vardı, ardından Dunja Hayali durdu.

Thomas: Maalesef! ZDF’nin pariteyi eski haline getirmek için yenisine ihtiyacı olacaktır. Bu, kadınların bu istisnai rolü kaybetmeleri için bir fırsattır. Pek çok kez cennet kuşu oldum ve sadece 1973’te spor salonuna giren ilk kadın olarak değil. Korkunç!

Sormak: Cumartesi günkü ARD spor şovunda artık moderasyonda bir erkekle iki kadın bile var.

Thomas: ARD’nin başka bir adamı dengeye getirmesini istiyorum. Bir yandan kadın ve erkek arasındaki fark etkili bir değerdir. Öte yandan toplumsal cinsiyet konusunu ikinci plana atmayı da başarıyor.

Sormak: Ne kadar spor izlersin?

Thomas: Olimpiyatlar gibi büyük etkinlikleri ve ayrıca en iyi erkek ve kadın futbolunu takip ediyorum. Futbolla ilişkim özel çünkü ben çocukken kadınsı olmadığı için kızların ve kadınların futbol oynaması yasaktı. Hâlâ futbolla ilgilenen herkes hemen lezbiyen veya rahatsız olarak görülüyordu ve o zamanlar bu aşağılayıcı bir anlam taşıyordu. Artistik jimnastik ve trambolin daha çok benim tutkum. İlk Alman trambolin şampiyonasında dördüncü oldum ve ayrıca bir Alman artistik jimnastik şampiyonasına katıldım.

Sormak: Nasıl fit kalırsın?

Thomas: Telefonda bir arkadaşınızla her gün tüm kaslarınızı çalıştıran on dakikalık jimnastik. Asla tek başına işe yaramazdı. Geçen yıl omurlararası diskimde bir şey olduğu için o zamandan beri haftada bir kez koruyucu jimnastik yapıyorum. Uzun yıllardır düzenli olarak yoga yapıyorum.

ayrıca oku

Goethe,

DFB’de ve ligde kriz

Eşya spor yeterlilik merkezi (WELT, SPORT BILD, BILD) için yazılmış ve ilk olarak BILD AM SONNTAG’da yayınlanmıştır.