Avrupa yerine Brezilya: Nijeryalı göçmenler gemi dümenleriyle Atlantik’i geçiyor

keen

New member
vNijeryalı dört adam, bir kargo gemisinde kaçak yolcu olarak Atlantik’i geçtiklerini iddia ediyor. Dümenin üzerindeki dar alanda iki hafta geçirdiler. Adamlar geldiklerinde bir sürprizle karşılaştılar. “Avrupa’ya gideceğimi sanıyordum. Ve sonra aniden Brezilya’daydım, ”dedi Nijeryalı Roman Goimene Friday bir video röportajında.

Vitória limanında, dört adam 5600 kilometreden fazla yol kat ettikten sonra Temmuz ortasında federal polis tarafından yakalandı. Yolculuklarının onuncu gününde yiyecek ve suları bitmişti. Hayatta kalmak için deniz suyu içtiklerini röportajda söylediler. Nijeryalı göçmen Şükran Tanrısı Opemipo Yeye, “Korkunç bir deneyimdi” dedi.

Geçiş, 27 Haziran’da Nijerya’nın liman kenti Lagos’ta başladı. Reuters haber ajansına göre, dört kişiden ikisi şimdiden Nijerya’ya döndü. Yeye ve Friday, Brezilya’ya sığınma başvurusunda bulunmuştu. Cuma günü Reuters tarafından aktarılan sözlerinde, “Brezilya hükümetinin bana acıması için dua ediyorum.” Her iki adam da kaçış nedenleri olarak ekonomik sıkıntı, siyasi istikrarsızlık ve suçu gösterdi.