Andreas Brehme (†63): “Bu çılgınlık. 63 sonuçta bir yaş değil.”

keen

New member
DAlman futbolu, dünya şampiyonu Andreas Brehme'yi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor. 1990 Dünya Kupası finalinde Arjantin'e karşı oynanan maçı kazanan golcü, Salı gecesi henüz 63 yaşındayken kalp krizinden hayatını kaybetti. Dönemin teknik direktörü Franz Beckenbauer'in birkaç hafta önce ölmesinin ardından Brehme, eski kadroda artık hayatta olmayan ilk oyuncu oldu.

Brehme'nin eski futbol kulüpleri ölüme derin üzüntüyle tepki gösterdi. Münih ekibi, “FC Bayern, Andreas Brehme'nin ani ölümü karşısında derin bir şok yaşadı” dedi: “Andreas Brehme'yi bir dünya şampiyonu ve hatta çok özel bir insan olarak her zaman kalbimizde tutacağız. O her zaman FC Bayern ailesinin bir parçası olacak. Huzur içinde yat sevgili Andi!”

Brehme, 1987'de FC Bayern ile Almanya şampiyonluğunu kazandı ve bu şampiyonluğu, futbol kariyerinin son yılında 1998'de Bundesliga'nın yükselen 1. FC Kaiserslautern takımıyla sansasyonel bir başarı elde etti.

Burada Twitter'dan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Pfalz ekibi, “FCK, Andreas Brehme'yi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor” diye yazdı. “Toplam 10 yıl boyunca Red Devils formasını giydi ve FCK ile Almanya şampiyonu ve kupa şampiyonu oldu. 1990'da penaltıyla Alman milli takımına Dünya Kupası şampiyonluğu kazandırdı ve sonunda bir futbol efsanesi oldu.” Kulüp ayrıca Brehme'nin kendisini FCK'da oyuncu ve antrenör olarak gösteren fotoğraflarını da yayınladı.

“Bir Dünya Kupası kahramanı aramızdan ayrıldı”

Hamburglu oyuncu yurtdışında, özellikle İtalya'da büyük bir iz bıraktı. “Harika bir oyuncu, harika bir Interista. Ciao Andi, sonsuza dek bir efsane,” diye yazdı Inter Milan; burada Brehme, milli takımdaki meslektaşları Lothar Matthäus ve Jürgen Klinsmann ile birlikte şampiyon (1989) ve UEFA Kupası galibi (1991) oldu.

1989: Inter formasıyla Lothar Matthäus, Jürgen Klinsmann ve Andreas Brehme (soldan sağa)

Kaynak: Getty Images/Alessandro Sabattini

Brehme'nin bir zamanlar deneme antrenmanına katıldığı ancak hiçbir zaman sözleşmeli olmadığı Hamburger SV, “Genç bir Hamburger ve Dünya Kupası kahramanı aramızdan ayrıldı” diye yazdı. “Ailesine, yakınlarına ve dostlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz. “Andi” huzur içinde yatsın!”

Andreas Brehme'nin ölümüne yeni tepkiler

Pierre Littbarski, 1990 dünya şampiyonu: “Bu son derece üzücü ve 1990 dünya şampiyonu için bu kadar kısa bir süre içinde gerçekleşen ikinci kader vuruşu. Birbirinden güzel iki insanı kaybettik. Birlikte ve birbirimize karşı futbol oynadık, dolayısıyla aramızda elbette derin bir bağ var.”

ayrıca oku

FC Bayern Onursal Başkanı Uli Hoeneß: “Bu şok edici haber beni inanılmaz derecede üzdü. Andreas Brehme'yi hiçbirimiz unutmayacağız; çünkü o, Roma'daki Dünya Kupası finalinde 1-0'lık bir galibiyetten daha fazlasıydı. Harika bir insanı ve sadık bir dostu kaybettik.”

Bodo Illgner, 1990'da dünya şampiyonu: “Tamamen şok oldum. Bu kadar kısa sürede önce Franz, şimdi de Andi. Bu delilik. Ben kelimeler için bir kayıp am. 63 bir yaş değil. Andi her zaman iyi bir ruh halindeydi ve dudaklarında her zaman sıradan bir söz vardı. Onu yalnızca bir kez biraz kızgın gördüm: 1990 Dünya Kupası sırasında Litti, akşam yemeği için bizimle Erba'dan Milano'ya gitmek üzere arabasını ödünç aldı – ama Andy'ye sormadan. Bu onun yeni Mercedes SL'siydi ve muhtemelen yeni almıştı.”

1986 Dünya Kupası hazırlıkları: Topun başında Rummenigge, arka planda Brehme

1986 Dünya Kupası hazırlıkları: Topun başında Rummenigge, arka planda Brehme

Kaynak: resim-alliance/dpa/Wulf Pfeiffer

Karl-Heinz Rummenigge, FC Bayern denetim kurulu: “Andi Brehme'nin ölüm haberinden derinden etkilendim ve şok oldum. 1986 Dünya Kupası'nı Meksika'da birlikte oynadık ve Andi harika bir takım oyuncusuydu, son derece sadık ve güvenilirdi. Onun yaşama sevinci her zaman bulaşıcıydı ve 63 yaşında aramızdan ayrılmak zorunda kalması beni çok üzüyor.”

Rudi Völler, 1990 dünya şampiyonu: “Andy bizim Dünya Kupası kahramanımızdı, ama benim için daha da önemlisi, o bugüne kadar benim yakın arkadaşım ve yoldaşımdı. Onun muhteşem yaşam sevincini özleyeceğim. Düşüncelerim artık onun hayatta kalan akrabaları, arkadaşları ve özellikle de iki oğluyla birlikte. Hepsine bol güç diliyorum.”

Inter Milan'ın eski takım arkadaşı ve kaptanı Walter Zenga: “Bizi çok erken bıraktın dostum ama biliyorum ki bizi yukarıdan koruyacaksın ve her zaman olduğu gibi orada durup biri sağınla biri solunla penaltıları atacaksın. İyi yolculuklar dostum, huzur içinde yat, sana ağladığımı söylemeyeceğim çünkü bana sarılıp “Hadi Walter, buradayım, Ciao Andy” diyeceğini biliyorum.”

FC Bayern Başkanı Herbert Hainer: “Andreas Brehme'nin ölüm haberi FC Bayern ve tüm Alman futbol taraftarları için bir şoktur. Andreas Brehme tarih yazdı ve sonsuza kadar 1990 dünya şampiyonumuz olarak kalacak. O gerçekçi bir insandı ve her zaman güvenebileceğiniz biriydi. O her zaman FC Bayern ailesinin bir parçası olacak. Ailesine, sevenlerine ve dostlarına en derin başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.”

Bayer Leverkusen'in uzun süredir menajeri olan Reiner Calmund: “Alman futbolu için çok üzücü bir gün. Andi Brehme'yi her zaman üç olayla ilişkilendireceğim: Tabii ki, Roma'daki stadyumda canlı olarak izlediğim Dünya Kupası finalindeki penaltı. Ve 1996'da duyguların inişli çıkışlı olması: O ve Lautern, Leverkusen'de bize karşı 1-1 berabere kaldıkları için küme düştüler, bu da ligde kalmamız anlamına geliyordu. Andi ve Rudi Völler TV stüdyosunda birbirlerinin kollarında ağlıyorlar. Sadece birkaç metre uzakta duruyordum. İki gün sonra, Rudi'nin veda maçında ikisi de tekrar birbirlerinin kollarındaydılar ve gece geç saatlere kadar kutlama yaptılar.”

Bernd Neuendorf, DFB Başkanı: “Alman futbolu ona çok şey borçlu. Mario Götze, Gerd Müller ve Helmut Rahn'la birlikte milli takımımızın Dünya Kupası'nı kazanmasına yardımcı olan dört Alman oyuncudan biri. Düellodaki sinirleri ve gücü, iki ayaklılığı, ortaları, pasları, kararlılığı; bunların hepsi onu özel kılıyordu, bunların hepsi bize çok fazla neşe ve harika anlar yaşattı.”