Almanya'da eğitim krizi: Öğrenciler neden matematikte başarısız oluyor ve bu konuda ne yardımcı olabilir?

keen

New member
vMINT olarak adlandırılan matematik, bilgisayar bilimi, doğa bilimleri ve teknoloji konularında Almanya'daki öğrenciler matematiğin özellikle zorlandığını düşünüyor. Bu, Alman Mühendislik Bilimleri Akademisi ve Joachim Herz Vakfı'nın MINT Genç Yetenek Barometresi 2024'ün sonuçlarından biridir. Leibniz Bilim ve Matematik Eğitimi Enstitüsü müdürü, çalışma lideri Olaf Köller, sonuçları sınıflandırıyor.

DÜNYA: Sayın Köller, MINT Genç Yetenek Barometresi 2024'e göre 15 yaşındakilerin matematik performansı 2012 ile 2022 yılları arasında 39 puan düştü. Bu, tüm bir okul yılının beceri açığına karşılık geliyor. Bu düşüşü nasıl açıklıyorsunuz?

Olaf Köller: Bir araya gelen bir sürü faktör var. 2018 ile 2022 arasındaki düşüş kesinlikle kısmen Corona etkileriyle açıklanabilir. Ayrıca öğrenci kadrosu da değişti. 2015/16 yılında Almanya'ya gelen çocuklar artık ergenlik çağına girmiş durumda ve bunların eğitim sistemine başarılı bir şekilde entegre edilmesinin ne yazık ki mümkün olmadığını söylemek zorundayız. Örneğin, göçmen kökenli 15 yaşındaki çocukların matematik becerilerinde, göçmen kökenli olmayanlarla karşılaştırıldığında 1,5 okul yılı kadar bir fark var.

Ayrıca özellikle zayıf öğrencileri destekleyen birçok programın süresi doldu. Son fakat bir o kadar da önemlisi, öğretimin kalitesi gerçekten çok düşük. Pisa araştırmasında pek çok öğrenci ne sınıfta destek aldıklarını hissettiklerini ne de görevlerin onları düşünmeye teşvik ettiğini söyledi.

Psikolog ve eğitim araştırmacısı Olaf Köller

Kaynak: Picture Alliance/dpa/Paul Zinken

DÜNYA: Özellikle düşük performans gösteren öğrencilerin oranı yüzde 17'den yüzde 29'a yükseldi. Aynı zamanda yüksek performans gösteren öğrencilerin oranı da yarı yarıya azalarak yüzde dokuza düştü. Bu iki gelişmeden hangisi sizi daha çok endişelendiriyor?

Köller: Beni daha çok endişelendiren şey, zayıf insanlardan oluşan büyük bir grup. 15 yaşındakiler açısından bu, sosyal yardımların yetersizliği nedeniyle eğitim alamayan ve uzun vadede refah devletinin yardımlarına bağımlı kalacaklarından korkulması gereken yaklaşık 210.000 genç anlamına geliyor.

DÜNYA: Neden kimse artık matematik yapamıyor?

Köller: Hiç kimse pek haklı değil. Sonuçta yüzde 70'i hâlâ asgari standartlara ulaşıyor. Ancak son on yılda sadece matematikte değil okuma performansında da standartların düştüğünü gözlemledik. Çıta önemli ölçüde daha aşağıya ayarlandı. G8 ile ilgili tartışma ve bu bağlamda şikayet edilen performans baskısı da buna katkıda bulundu. Bu durum öğretmenlerin taviz vermelerine ve daha azıyla yetinmelerine yol açmıştır.

Ancak 20 yıl önce işe yarayan kavramların öğretilmesinin bugün öğrencilere artık ulaşmaması da bir rol oynayabilir. Öğrenme motivasyonunda da önemli bir düşüş görüyoruz.

ayrıca oku

Liseye gitmek mi, gitmemek mi?

DÜNYA: İyi matematik dersleri çocukların ve gençlerin ilgisini çekecek ve onlarla bir şeyler yapabilecek şekilde nasıl tasarlanmalıdır?

Köller: Her şeyden önce bu, bilişsel aktivasyonla ilgilidir: Öğrencileri düşünmeye sevk eden bir içerik olmalıdır. Bunlar örneğin heyecan verici gündelik sorunlarla ilgilenen görevler olabilir. Ancak bu aynı zamanda öğrencilerin daha sonra gerekçelendirmek veya çürütmek zorunda kalacağı bir ifadeyle yüzleşmek de olabilir.

DÜNYA: Aklınızda ne tür günlük görevler var?

Köller: Örneğin, değişen miktarlar, koşullar ve faiz oranlarıyla paradan en iyi şekilde nasıl tasarruf edilebileceğine dair bir sistem geliştirmek için sınıf arkadaşlarıyla bilgisayar başında çalışmak. Daha sonra 10.000 Euro'nuz olana kadar hangi faiz oranıyla ne kadar süre tasarruf etmeniz gerektiğini hesaplarsınız. Bu tür görevler 15 yaşındakiler için ilginçtir.

Veya RKI'den alınan verilerle korona aşısı örneğini kullanarak olasılık hesaplaması yapabilirsiniz: Aşının hasar görme riski, Kovid'e yakalanma riskine kıyasla ne kadar yüksek? Günlük yaşamla alakayı göstermekle ilgilidir.

DÜNYA: Eğer bu bu kadar açıksa neden bu tür öğretme fikirleri daha hızlı yayılmıyor?

Köller: Bu tür görevleri yerine getirmek didaktik açıdan zorludur. Üniversitelerdeki uzmanlık eğitimi maalesef henüz öğretmen adaylarının eğitimleri sırasında bu tür yöntemlerle karşılaşacakları noktaya ulaşamamıştır. Bu ileri eğitimlerle devam eder. Bu profesyonelleşme süreçlerini yürütebilecek her düzeyde insan eksikliği bulunmaktadır.

ayrıca oku

DÜNYA: İleri matematik dersi Almanca veya yabancı dillere göre çok daha az sıklıkla seçilmektedir. Konunun kendisi gençler arasında modası geçmiş mi?

Köller: Matematik zor bir ders olarak algılanıyor. Konu alanı özellikle üst yıllarda çok geniştir. Bu, öğrenciler için gerçek bir metin analizinden daha tehdit edicidir. Merkezi final sınavlarında matematik performansı genellikle Almanca ve İngilizceye göre yarım not ile tam not arasında daha düşüktür.

DÜNYA: Cinsiyet stereotipleri özellikle doğa bilimlerinde kalıcıdır. Kızlar biyografiyi, erkekler ise bilgisayar bilimi ve fiziği seçiyor. Neden?

Köller: Bu soru 30 yılı aşkın süredir aklımdan çıkmıyor. Kızlar genellikle teknoloji ve bilgisayar bilimleriyle ancak gerçek dünyayla bir bağlantı kurulduğunda ilgilenmeye başlarlar; onlara bu disiplinleri enerji dönüşümü gibi dünyadaki önemli bir sorunu çözmek için kullanabileceklerini aktarabildiğinizde. Çevre teknolojisi, sağlık teknolojisi gibi mühendislik derslerinde yeterince kadın var.

Ayrıca genç kadınlara bir ekip içinde işbirliği içinde çalışmaları konusunda ilham verebilirsiniz. Sosyal bağlamı gerektirir. Ne yazık ki cinsiyet kalıp yargıları eğitim ve sosyalleşmede hâlâ çok etkili.

ayrıca oku

öğrenci, stres, sınav, matematik

Kızlar matematikte kötü

DÜNYA: MINT kariyerleri bir iş yeri olarak Almanya için çok önemlidir ve burada gerçekten iyi para kazanabilirsiniz. Bunun çok daha güçlü bir argüman olması gerekmez mi?

Köller: Aynı şeyi erkekler için de yapıyor. Dünya çapında iyi ücretli mesleklerde erkekler çoğunluktadır. Görünüşe göre para kazanmak onlar için kariyer seçerken genç kadınlara göre daha önemli. MINT meslekleri kesinlikle erkekler için çekicidir; en popüler on eğitim mesleğinin yaklaşık yarısı MINT meslekleridir.

DÜNYA: MINT öğrencilerinin yüzde 50'si eğitimlerini erken bırakıyor; 2012'de bu oran yalnızca yüzde 15'ti. Neden bu değerler?

Köller: Bunun nedeni genellikle güçlü bir bunalmışlık hissidir. Matematik birçok STEM dersinde gerçek bir öldürücüdür. Üniversiteler matematikte köprü veya hazırlık kursları sunduğunda okulu bırakma oranları daha düşüktür. Ayrıca, MINT kurslarında Abitur notlarının düşük olması nedeniyle kısıtlı kabul edilen derslere giremeyen ve bu nedenle örneğin NC'nin olmadığı yerlerde bilgisayar bilimlerine geçiş yapan birçok öğrencimiz var. (Numerus clausus, editör) verir. Daha sonra daha çabuk bunalacaklar.

ayrıca oku

Almanya'da teknik mesleklerde çalışanlara acil ihtiyaç var

BT, matematik, bilim

DÜNYA: Çıraklık nasıldır?

Köller: Tüm eğitim mesleklerinde okulu bırakma oranımız yaklaşık yüzde 30'dur. Çoğu stajyer dakiklik, vicdanlılık ve azim gibi erdemlerden yoksundur. Öte yandan lise mezunlarının bu ikincil erdemlere daha fazla sahip olmaları nedeniyle eğitimden ayrılma olasılıkları önemli ölçüde daha düşük. Eğitimin kalitesi düştükçe okulu bırakma oranları da artıyor.

DÜNYA: Düşen okul performansına geri dönelim. Bilgi eksikliği yoktur. Eğitim politikacıları her yıl endişe verici ritüeller gerçekleştiriyor. Ancak yeterli değişiklik yok. Sizce neye ihtiyaç var?

Köller: Tıpkı iklim araştırmaları gibi: İklim değişikliğinin var olduğunu çok sayıda araştırmadan biliyoruz. Bununla birlikte, gittikçe daha fazla içten yanmalı motor kayıt altına alınmaktadır. Eğitimde de durum aynı. Aslında neyin yardımcı olduğunu biliyoruz. Ama siyasette de mali nedenlerden dolayı uygulama sorunu var.

Başlangıç Fırsatı Programına katılın. Artık on yıl boyunca dezavantajlı okullara yılda iki milyar avro yatırım yapılacak. Ancak ciddi tahminler, eğitim sefaletiyle mücadele için her yıl 14 milyar avronun harcanması gerekeceğini gösteriyor. Bundeswehr'deki gibi bazukaları ortaya çıkarmamız gerekecekti.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları da bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

DÜNYA: Ama para tek başına bunu yapmaz. Örneğin Berlin öğrenci başına orantısız miktarda harcama yapıyor ancak sonuçlar hala zayıf.

Köller: Berlin bütün gün çok para harcıyor, pahalı. Ancak Berlin hâlâ tüm günü iyi değerlendiremiyor. Pek çok teklif için para veriyorlar ama zayıf öğrencileri etkili bir şekilde desteklemek için yeterli değil.

Öğretmen sıkıntısı zamanlarında, eskisinden daha az personelle daha iyi çalışabilmek için dijital araçların kullanımı da dahil olmak üzere okulları nasıl kurabileceğimizi ve öğretimi didaktik olarak nasıl geliştirebileceğimizi düşünmeliyiz. Bir Eğitim Gündemi 2035'e ihtiyacımız var. Statüko yönetimi onlarca yıldır devam ediyor.

DÜNYA: Almanya'yı genel olarak bir eğitim merkezi olarak nasıl görüyorsunuz?

Köller: Önümüzdeki on yılda daha fazla hayal kırıklığı bekliyorum. Bir sonraki IQB eğitim trendi ve bir sonraki Pisa çalışması, Ukrayna'dan kaçan ve birçoğu henüz eğitim sistemine yeterince entegre olmayan öğrencileri de kapsayacak. Hâlâ çok fazla göç alıyoruz ve şu ana kadar özellikle zayıf olanları destekleyecek umut verici bir program yok. Ayrıca birçok öğretmenin yeterli vasıflara sahip olmadığı da görülüyor.

Ulusal ekonomi açısından sonuçları ciddidir. Düşük performans nedeniyle onlarca yıldır trilyonlarca avro kaybettik.